آسیب‌های عصبی در مشاهده نخستین تصویر جنین

سال‌هاست که آثار بدیع حاصل از کشفیات بشر تحول عظیمی را در زندگی و بستر تاریخ ایجادکرده است. اکتشافات پرده از بسیاری ابهامات برداشته و انسان را با دنیایی تازه از واقعیت‌های آن آشنا کرده است.
در کنار تمام دستاوردهای انسانی، سونوگرافی، ابداعی باارزش بوده که نقش مهمی در علم پزشکی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از ناهنجاری‌ها داشته است.
این وسیله تشخیصی در طول تاریخ، شمار نقص‌های جسمانی که بشر عاجز از درمان آن است را در جامعه کاهش داده و نقش مؤثری در پیشگیری از بسیاری عوارض و مرگ و میرها داشته است اما دیدگاه دیگری که باید مدنظر قرار گرفته شود آن است که سونوگرافی تنها وسیله‌ای تشخیصی است و تکرار بی‌دلیل و غیرموجه بخصوص انواع دو و سه‌بعدی آن ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را در آینده به دنبال داشته باشد.

تصویربرداری اولتراسوند (فراصوتی)
سونوگرافی، فرآیندی است که از طریق امواج فوق‌العاده سریع صدا، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان تولید شده و در نهایت پس از شکل‌گیری به مانتیور ارسال می‌شود تا قابل مشاهده باشد.
تشکیل تصاویر در این روش تصویربرداری نیاز به امواج با فرکانس معینی دارد اما عملکرد بدون اشعه ایکس آن باعث برتری‌اش بر دیگر روش‌های تشخیصی از جمله عکس رادیولوژی شده است.
تصاویر حاصل از اولتراسوند، برای ارزیابی قسمت‌های مختلف بدن از جمله شکم، عروق خونی، ارگان‌های داخلی و تشخیص بیماری‌های حفره شکم در مراحل اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضمن اینکه تشخیص به موقع بسیاری از تومورها بخصوص تومورهای رحمی کمک زیادی به درمان‌های پزشکی و کاهش میزان مرگ و میر کرده است.
وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده تا این روش یکی از الزامات مراقبت‌های دوران بارداری شود و بدین‌وسیله، ساختار و سطح بدن و مغز جنین به‌راحتی تحت ارزیابی قرار گیرد.
امکان مشاهده جنین از زوایه مناسب در این روش به پزشک اجازه می‌دهد تا هر نوع ناهنجاری مادرزادی در مرحله مناسب تشخیص داده شده و رشد و حالت جنین مکان و موقعیت جفت و میزان مایع آمینوتیک اطراف جنین تخمین‌زده شود.
در حال حاضر، هفت نوع سونوگرافی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها یکسان است. سونوگرافی معمولی، نوع پیشرفته آن، داپلر (نوعی سونوگرافی رنگی از عروق خونی)، سه‌بعدی، چهاربعدی و اکوکاردیوگرافی جنین. سونوگرافی دوبعدی، اولین‌بار در سال 1960 مورد استفاده قرار گرفت. تصاویر حاصله از این روش سیاه و سفید است اما در سال 2000 با ابداع سونوگرافی سه بعدی، تصاویر واضح‌تر و رنگی به‌دست آمد و در نهایت در سال 2005 نیز از طریق سونوگرافی چهاربعدی، حرکت و صدای جنین نیز ثبت شد.

/ 0 نظر / 79 بازدید