جراحی با اشعه

جراحی با اشعه

جراحی با اشعه روشی است که اجازه می هد یک سری از جراحی های مغز بدون باز کردن جمجمه انجام شود.در این روش از تابش گیری های جهت گیری شده پرتوهای یونیزه استفاده می شود. در این روش همچنین عوارض دیگری که به راحتی با جراحی معمولی قابل رفع شدن نیستند، از بین برده می شوند. درمان با اعمال جراحی در بسیاری از موارد برای بیمار مشکلاتی ایجاد می کند و به بسیاری از بافت های سالم نیز آسیب می رساند.

جراحانی که برای درمان از پرتو استفاده می نمایند، از وسایلی بسیار دقیق و بسیار مجهز مثل شتاب دهنده های خطی، اشعه لیزر و کامپیوتر استفاده می کنند. در بیست سال اخیر جراحی پرتویی اولین راه درمان پس از استفاده از شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی بوده است.

پرتوهای مورد استفاده در جراحی با اشعه، از یک منبع خارجی تامین می شوند و تحت شرایط بسیار دقیق و با دستگاه خاصی پرتوها و اشعه های مختلف در یک نقطه که تومور یا آُسیب بافتی وجود دارد متمرکز می شوند و به این ترتیب درمان صورت می گیرد و بافت های سالم اطراف محل مورد درمانی نیز آسیبی نمی بینند. به این ترتیب بیمار با یک روز بستری شدن در بیمارستان درمان می شود و از عوارضی ماند خون ریزی و عفونت بعد از عمل خبری نیست. البته زمان لازم برای بهبود کامل، بیشتر است.

دکتر لارشن لکسل از دانشگاه کارولینسای در استکهلم و بی جرن لارسون رادیولوژیست، از دانشگاه اوپسالا در سال 1959 با همکاری یکدیگر متوجه شدند که تومور ها را با تحت تابش شدید پروتون قرار دادن می توان از بین برد.این دو در سال 1968 گامانیف را ساختند.

در این دستگاه از منبع رادیواکتیو کبالت60 استفاده می شود که در یک ساختار حلقوی با کانال های مرکزی بازتابش قرار گرفته است.

در آخرین مدل این دستگاه منبع رادیاکتیو کبالت وجود دارد که پرتوهای گاما را به مرکز حلقه هدایت می کنند که در آن نقطه سر بیمار قرار می گیرد.

در جراحی با اشعه، بافت به طور انتخابی یونیزه می شود. یونیزه شدن بافت و در نتیجه ایجاد شدن یون های غیر آلی که معمولا برای سلول کشنده هستند؛اتفاق می افتد. رادیکال های آزادی که طی یونیزه شدن به وجود می آیند برای غشای هسته سلول کشنده هستند و اثرات غیر قابل بازگشتی بر روی این ساختار ها می گذارند که باعث مرگ سلولی می شود.

در مجموع پنج نوع تابش در جراحی با اشعه، مورد استفاده قرار می گیرد که عبارت اند از امواج الکترومغناطیس (اشعه گاما واشعه ایکس)، ذرات اتمی پروتون و نوترون و یون های کربن.

جراحی با پرتو اصولا در مواردی که تومورهای مغزی و مشکلات عروقی تشخیص داده شده باشد، کاربرد دارد و باید نوع آسیب، مکان آن و سن بیمار و در مجموع سلامت کلی بیمار برای انجام این عمل در نظر گرفته شود.

منبع:ویکی پدیا گروه علمی نابغه های ایران

(نسرین بهادری-دانشجوی رادیولوژی شیراز)

/ 0 نظر / 14 بازدید