MDCT به اندازه MRI دقیق است

براساس بررسی های اخیر انجام گرفته توسط گروهی از پژوهشگران سان فرانسیسکو،  MDCT (سی تی با چند دتکتور) به اندازه MRI در تشخیص مقدار انفارکتوس میوکارد با دقت است.

Loic Bousset، MD ، نویسنده این بررسی می گوید: « مقدار اینفارکتوس یکی از مهمترین عناصر پیش بینی عملکرد طولانی مدت بطن چپ در بیماران با انفارکتوس حاد میوکارد است. تصویربرداری از میزان انفارکتوس میوکارد در موارد اورژانس سخت است. از آنجائیکه روشهای استاندارد طلایی کنونی مثل delayed-enhanced MRI و تکنیکهای پزشکی هسته ای برای انجام در بیماران unstable مشکل است، تهیه CTاسکن، ‌ حتی در فاز حاد، بسیار آسان و سریع است.‌ بنابراین ما می توانیم بفهمیم که آیا این متد می تواند کاری مثل MRI را انجام دهد و نهایتا" اطلاعات اضافی به ما بدهد یا نه. »

این بررسی شامل 19 بیمار با انفارکتوس حاد میوکارد بود که MDCT را فورا  بعد از آنژیوپلاستی کرونری انجام دادند و  delayed-enhanced MRI را در طی 8 روز پس از آنژیوپلاستی کرونری انجام دادند. این بررسی نشان داد که بین MRI  و MDCT یک سازش وجود داشت. MDCT در مقایسه با MRI،Sensitivity و Specificity 6/87% و 7/97% را برای طبقه بندی حجم انفارکتوس میوکارد داراست. Boussel اشاره داشت که MDCT به تزریق اضافی کنتراست نیازی نداشته و در موارد اورژانس بسیار کاربردی است.

/ 0 نظر / 54 بازدید