PET/CT

PET/CT

با ترکیب کردن اطلاعات عملکردی و آناتومیکی برای ارزیابی تومورهای بدخیم، PET/CT به پزشک انجام دت رجه بندی(Staging) اولیه با صحت بیشتر برای درمان کمک کرده و واکنش بدن را نسببه درمان تعیین می کند. این روش یک روش کاملا متفاوت را در مراقبت و درمان سرطان ایجاد کرده است.

Kevin Berger سرپرست تصویربرداری PET در دانشگاه ایالت میشیگان، دپارتمان رادیولوژی درAnn Arbor می گوید: «من فکر می کنم که PET/CT یک حقیقت در بسیاری از سناریوهای سرطان شناسی است. این روش برای سرطان ریه است و برای پهنه وسیعی از سرطانها درست و صحیح می باشد. »

PET/CT اثبات کرده است که در اندازه گیری واکنش درمان در سرطانهای متفاوتی از جمله کولورکتال، لینفوما، پستان و مری موثر است. از آنجائیکه سرطانها نیازمند انرژی بالاتری هستند و در نتیجه ردیاب هایی مثل فلورودئوکسی گلوکز (FDG) با یک میزان بالاتری را جمع آوری کرده، و متخصصین می توانند اطلاعات با ارزشی را درباره فعالیت تومور بدست آورند. ما می توانیم از دوربین PET برای تشخیص توزیع این ردیابها استفاده کرده و مکان سرطان را یافته و تغییر این اثر را مشاهده کنیم. توانایی مشاهده اینکه یک تومور چقدر فعال است تشخیص و درمان آنرا راحت کرده است.

تشخیص بهتر سرطان:

Berger می گوید او اخیرا با یک جراح قفسه صدری درباره اثر PET/CT در کار او صحبت کرده است. این جراح مطالعات اولیه ای را برای staging با PET بر روی هر بیمار سرطان ریه انجام داد و از اینکه باید چندین بار تصمیم خود را تغییر دهد قبل از اینکه از PET استفاده کند بسیار سر در گم بوده. با میزان تغییری در حدود 30%، این روش می تواند تفاوت عظیمی ایجاد کند.

برای مثال توانایی یافتن بیماری های متاستاتیک غیرمشکوک، بیان می دارد که بیمار یک کاندید خوب برای جراحی نیست. این توانایی می تواند مانع از تقبل جراحی برای بیمارانی که ممکن است هیچ اثری برایشان نداشته باشد شود.Berger  می گوید:« هر چند با انجام PET/CT بیماری های غیر مترقبه بسیار بسیار پیش پا افتاده خواهند بود.» به علت درجه بندی اولیه بهتر، بیماران درمان موثر مناسب تری را دریافت خواهند کرد. در بعضی موارد، که عضو بیمار در ابتدا نباید قطع می شد، درجه بندی دوباره بعد از کموریدیشن که پاسخ خوبی می دهد می تواند نشان گر این مسئله باشد که بیمار یک کاندید جراحی خوب است. PET/CT نتیجه حاصله برای بیمار را کاملا تغییر می دهد.

یک مودالیتی دوگانه به آنکولوژیست این امکان را می دهد، تا تشعشع را با دقت و تاثیر بیشتری هدف گذاری کرده و واکنش به درمان را اندازه گیری کند. در 60-50 % بیماران، اگر شما تنها PET را در مقابل CT انجام دهید این کار درمان را عوض خواهد کرد.     Paryani، M.D،  M.S، سرپرست گروه آنکولوژی در فلوریدا می گوید:« اگر شما PET را انجام ندهید، هدف گذاری تعششعی شما نادرست خواهد بود و میزان تغییرات گسترده خواهد بود.»

زمانی که درمان آغاز می شود، PET/CT برای تشخیص واکنش درمان در تمام بیماران مفید است. اصلی ترین ایجاد کننده تفاوت اینست که CT نمی تواند بیان دارد که سرطان هنوز زنده است. با اندازه گیری میزان جذب گلوکز، ما می توانی به یک نمای متابولیک برسیم و متوجه شویم که آیا سرطان هنوز زنده است و در حال فعالیت است.

یک جهش عظیم:

تکنولوژی واقعی v از Siemens، امکان اسکن FROG بیماران  در حدود نیم ساعت را ایجاد می کند- کمتر از 10 دقیقه در برابر 15-20 دقیقه- با دقتی بیشتر و به همراه راحتی بیشتر برای بیمار. Paryani می گوید:« آنها می توانند نودولهای 4میلیمتری را تشخیص دهند در حالیکه تکنولوژی قبلی نودولهایی در حدود سایزی دو برابر را تشخیص می دادند. این یک جهش بزرگ در تکنولوژی است.


/ 2 نظر / 48 بازدید
یزدانی

از نظر من بهترین استادچندقسمت باید باشه مثلا اقای تقوی بهترین استاده از نظر اخلاق و اموزش واقای مهدوی بهترین استاده از لحاظ اطلاعات و عمق یاد دهی واقای دکتر مرتضوی بهترین استاده از لحاظ گذشته تحصیلی و اموزش ارشد ها خوب این تصمیم گیری رو مشگل می کنه که واقعا یکدوم استاد بهترینه بهترینه؟

روجا

[گل]