مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: بهمن محمودی زیارتی - شنبه ۳ بهمن ۱۳۸۸

MRA چیست؟(MR ANGIOGRAPHY)

MRI از امواج رادیویی و میدانهای مغناطیسی قوی به جای X-Ray به منظور تهیه تصاویر واضح و با جزئیات از ارگانها و اعضا بدن استفاده می کند. MRA می تواند اختلالات قلبی و ضربات و بیمارهای عروق قلبی را آشکارسازی، تشخیص و درمان کند.

MRA می تواند تصاویری با جزئیات واضح بدون استفاده از هیچ ماده کنتراست را تهیه کند. هر چند این مواد کنتراست معمولا" تصاویر واضحی را ایجاد می کنند.

این آزمون چگونه انجام می شود؟

MRI آزمونی منحصر به فرد است و برخلاف روشهای X-Ray، مطالعات رادیوایزوتوپ و حتی سی تی اسکن بر اساس تشعشع نمی باشد. در عوض، MRI از امواج رادیویی و میدانهای قوی مغناطیسی برای تهیه تصاویر شارپ حتی برای دیدن انواع مختلفی از بافتهای داخل ارگانها استفاده می کند.

چگونه باید برای این آزمون آماده شوم؟

چون میدانهای مغناطیسی قوی در MRI مواد فلزی فرومگنیک موجود در بدن را به سمت خود می کشد، پس به پرسنل بخش MRI در مورد موارد زیر خبر دهید:

·        داشتن لگن مصنوعی، پیس میکر قلبی، کاتتر تزریق، IUD یا هر چیز فلزی مثل کلیپس ها، سوزن ها پیچ ها و یا موراد جراحی در بدن خود.

·        داشتن خال کوبی یا خط چشم دائمی.

·        داشتن گلوله در بدن.

·        داشتن پرکردگی دندان- این مورد تحت تاثیر مغناطیس قرار نمی گیرند ولی در تصاویر ایجاد اشکال می کنند.

·        داشتن حساسیت دارویی.

·        داشتن هرگونه جراحی .

·        وضعیت بارداری.

تنها در صورتی که بیش از 6-4 هفته از قرار گرفتن ، مواردی مثل وسایل جراحی، کلیپس ها، دریچه ها، گیره ها در بدن گذشته باشد، در طول آزمون MRI هیچ خطری نخواهد داشت. اگر هر گونه شکی در مورد تکه های فلزی بود برای آشکار سازی از X-Ray استفاده کنید.

این آزمون چگونه اجرا می شود؟

1.  شما در یک تخت محرک قرار خواهید گرفت و یک وسیله به نام کویل سطحی به دور بدن قرار خواهد گرفت.

2.  بعد از حرکت شما به سمت یونیت MRI، تکنولوژیسیت اتاق را ترک کرده و تصاویر MRI گرفته خواهد شد.

3.  شما می توانید با تکنولوژیست MRI در صورت نیاز در طول آزمون صحبت کنید.

4.  بر طبق تعداد تصاویر مورد نیاز ، آزمون بین 20-30 دقیقه طول خواهد کشید.

5.  از شما خواسته می شود که در طول آزمون بی حرکت باشید.

6.  بعضی از بیماران نیاز به تزریق ماده کنتراست به منظور تشخیص بهتر بعضی از بافتها یا عروق خونی دارند. سوزن کوچکی به صورت داخل وریدی به ورید بازو یا دست شما وارد خواهد شد.

7.  بعد از اتمام آزمون از شما خواسته می شود که تا آماده سازی تصاویر با کیفیت مناسب منتظر بماند.

در طول آزمون MRI من چه چیزی احساس می کنم؟

MRI هیچ دردی ندارد ولی ممکن است شما به علت قرار گیری در یک محفظه بسته یا از ساکن ماندن ناراحت باشید. شما ممکن است در منطقه تحت آزمون مقداری گرما احساس کنید. اگر کنتراست مورد نیاز باشد، ممکن است در مکان تزریق احساس ناراحتی کنید و در طول مسیر تزریق احساس سرما کنید. بیماران صداهای بسیار بلندی را در زمانهای خاصی خواهند شنید که می تواند آزاردهنده باشد. استفاده از گوشی یا هدفون کمک کننده است.

چه کسی این تصاویر را تفسیر می کند؟

رادیولوژیستی که در MRI تخصص دارد تفسیر یافته ها را بر عهده دارد. او در مورد نتایج با شما صحبت نخواهد کرد ولی گزارشی از اطلاعات را برای پزشک مربوطه خواهد فرستاد که او نتایج را به شما خواهد گفت.

 MR angiography

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً