مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٩

یکی از پروفسورهای دانشگاه منچستر انگلیس به تازگی اسکنر قابل حملی را اختراع کرده است که بدون نیاز به انجام آزمایش اشعه ایکس می تواند به راحتی و دقت بسیار سرطان سینه را در زنان جوان تشخیص دهد.

به نقل از WebMD ، این اسکنر جدید ساخته شده با امواج رادیویی کار می کند و به سرعت تومورهای سرطانی بدخیم و خوش خیمی را که در کامپیوتر نشان داده می شود نشان می دهد و قابل استفاده در دفتر پزشکان است.

پیش از این هم از امواج رادیویی در تشخیص سرطان سینه استفاده شده بود ولی تفاوت آن با این روش جدید در سرعت تشخیص تومورهای سرطانی و قابل حمل بودن دستگاه است.

در این روش از پرتونگاری های کامپیوتری و از فن آوری همانند موبایل استفاده می شود. ولی در این دستگاه هزینه ها کمی پایین تر آمده و اندازه آن کوچک شده است.

ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه در زنان بالای ۵۰ سال به خوبی عمل کرده و دقت آن تا حدود ۹۵ درصد است ولی چنین اثری را در زنان زیر ۵۰ سال ندارد و دقت تشخیصی آن حدود ۶۵ درصد است.

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً