مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٩

Ralf Buchert ، PHD، دپارتمان پزشکی هسته ای در هامبورگ می گوید:در تصویربرداری از مغز، مزیت بزرگ MR در مقایسه باPET  اینست که MR کنتراست بسیار خوبی را بین ماده سفید و خاکستری مغز ایجاد می کند.  Buchert به منظور توسعه سیستم و نرم افزارهای کاربردری برای MR/PET در زمینه بیمار های وابسته به اعصاب با مرکز Philips کار می کند.

از آنجائیکه بیماریهای وابسته به اعصاب همراه با کاهش ماده خاکستری هستند، این تشخیص بسیار مهم است. در حالیکه CT برای حذف کردن مشکلاتی مثل تومورهای مغزی مفید است، MR برای وضعیتهایی همچون آلزایمرمناسب می باشد.

Bucher می گوید: ترکیب حساسیت و specifity هردو تکنیک MR و PET ممکن است صحت تشخیص را بهبود ببخشند و تشخیص کاهش بافت ماده خاکستری در مراحل اولیه بیماری های وابسته به اعصاب از طریق آنالیزهای بصری تقریبا غیر ممکن است. استفاده از نرم افزار پیچیده CAD برای تشخیص تغییراتی که بیانگر بیماری است مورد نیاز است و به متخصص این امکان را می دهد تا درمان را هر چه سریعتر آغاز کند.

بیماری آلزایمر 5تا 10 سال قبل از ظهور اولین نشانه کلینیکی شروع می شود- یک زمان طولانی که برای یک درمان مناسب باید متوقف شود. او می گوید: اگر درمان مناسبی زود شروع شود، احتمال آنست که کاهش بافت مغز متوقف شود.

تحقیق و ازریابی:

زیمنس با توسعه BrainPET به همراه واحد تحقیقاتی Magnetom Trio به همراه Timenabling از میدان  3T بهره می گیرد. این شرکت مزایای کنتراست بافت نرم MR/PET و خاص بودن بالای MR  به همراه حساسیت بالای PET برای بررسی فیزیولوژیکی و متابولیکی را مناسب میداند.

Bucher می گوید: خریداران بزرگ دستگاههای تصویربرداری توسعه دستگاههای ترکیبی MR/PET مشغولند. برای اولین بار سیستمی برای تصویر برداری مغز وارد می وشد و سپس برای تصویربرداری از کل بدن می باشد. Bucher هدایت گر تحقیقات بعدی برروی اطلاعات بیماران است. در میان موارد نرمالی که از طریق بررسی های بعدی به صورت نرمال تشخیص داده می شوند و هیچ مدرکی دال بر بیماری عصبی ندارند. نمونه اصلی سیستم CAT، در حقیقت بیان می دارد که بیماری در مراحل اولیه موجود می باشد. Follow up بیماران بیانگر اینست که CAD درست عمل کرده است.

زیمنس پیش بینی می کند که MR/PET برای تشخیص بهتر پاتولوژی ها و پیشرفت ضایعات عصبی متفاوت به متخصصین کمک کند. به علاوه امکان اندازه گیری تقریبی آناتومی، عملکردی و بیوشیمیایی بافتها و سلولهای بدن را می دهد و پژوهشگران می توانند اطلاعات MR  و PET را در جهتی که در گذشته امکان پذیر نبوده، به هم مرتبط کنند. این ارتباط نزدیک درک عمیق تری از مهاجرت سلولهای بنیادی به قسمتهای آسیب دیده ی مغز، تشخیص از راه یک دوره طولانی که آیا سلولها هنوز زنده هستند و تشخیص اینکه چقدر سلولهای بنیادی به شبکه عصبی بدن متصل شده است، را ایجاد می کند.

 

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً