مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩

FDA خواستار آنست که تولید کنندگان مواد کنتراست جعبه های جدید محصولات خود را مشمول برچسبی هشدار دهنده برای تمام مواد کنتراست دارای گادالانیم مورد استفاده در MRI گردانند.

FDA می گوید این هشدار باید بیانگر این مطلب باشد که بیماران با نارسایی حاد کلیوی که گادالانیم دریافت می کنند در معرض خطر گسترش ناتوانی و یک بیماری بالقوه کشنده و مهلک به نام NSF یا nephrogenic systemic fibrosis می باشند.

این هشدار باید بیانگر این مطلب نیز باشد که بیماران پیش یا پس از پیوند کبد یا افرادی با بیماری مزمن کبدی ،اگر مبتلا به مشکلات حاد کبدی باشند، نیز در معرض خطر ایجاد NSF هستند. بیماران با NSF دچار افزایش ضخامت پوست و بافت پیوندی شده و دیگر ارگانها نیز در معرض خطر خواهند بود.

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً