مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩

بر طبق بررسی های انجام گرفته در دپارتمان رادیولوژی دانشگاه Kyushu در ژاپن این اعتقاد وجود دارد که Cone-Beam CT  تشعشع کمتری را نسبت به MDCT (سی تی اسکن با چندآشکارساز) دارد و در هنگام سنجش بیماران قبل و بعد از Percutaneous Vertebroplasty بسیار مفید می باشد.

Percutaneous Vertebroplasty تکنیک تقویت ترشح cement با تهاجم کم است و به دردهای کمری که به درمانهای قدیمی پاسخ نمی دادند تسکین می بخشد. در سراسر آمریکا و کشورهای اروپایی، این روش اغلب زمانی مورد استفاده است که درمانهای قدیمی مثل درمان درد، محدودیت های فعالیتی، درمانهای فیزیکی و نیروبخش ها مناسب نبودند.

این بررسی شامل 22 بیمار بود که شکستگی های فشاری osteoporotic داشتند و درمان Percutaneous Vertebroplasty را انجام داده بودند. در طی این بررسی، Cone-Beam CT و MDCT برروی همه بیماران قبل و بعد از   Percutaneous Vertebroplastyانجام گرفت. قبل از Vertebroplasty ، تمام 75نقص کورتیکال علاوه بر MDCT برروی  Cone-Beam CTنیز، به همراه 100%  sensitivity و specificity مشاهده شد. بعد از Vertebroplasty ، MDCT، cement leakage را در 17 مورد از فضای دیسک، 15مورد بافت نرم Paravertebral و 12 مورد ورید تشخیص داد ولی Cone-Beam CT ، cement leakage  را در تمامی موارد کشف کرد.

Akio Hiwatashi، M.D، نویسنده این بررسی که در ژورنال آمریکایی رنتگنولوژی به چاپ رسید می گوید: « در حالیکه هیچ تفاوت عمده ای بین MDCT و  Cone-Beam CT وجود ندارد ولی این اعتقاد وجود دارد که Cone-Beam CT تشعشع کمتری دارد.»

Hiwastashi می گوید: « بیماران می تواند با استفاده از سیستم Cone-Beam CT بی هیچ خطری قبل و بعد از Vertebroplasty مورد ارزیابی قرار گیرند. این سیستم یک پیشرفت تکنیکی در مداخلات تحت تصویربرداری است.»

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً