مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

دکتر شروین تقوی، پژوهشگر و متخصص فیزیک اتمی فعال در آژانس فضایی آمریکا (ناسا) موفق به ابداع نوع جدیدی از ساعت های اتمی با ویژگی های خاصی شده که در صورت موفقیت آزمایش ها و تست های نهایی در حال انجام بر روی آن می تواند برخی از اساسی ترین فرضیه های علم فیزیک را به طور جدی به چالش کشیده و تحولی را در عرصه فیزیک اتمی رقم بزند.
به گزارش ایسنا، این دانشمند جوان ایرانی در ساعت اتمی خود برای نخستین بار از دو ایزوتوپ اتم جیوه استفاده می کند که اگر بتوان ثابت کرد که باندهای اندرونی (hyperfine structure) آنها با زمان تغییر می کنند برای نخستین بار در تاریخ فیزیک، وزن ذرات بنیادی تشکیل دهنده هسته اتم به صورت مستقیم محاسبه می شود.

به ادامه مطلب بروید.......                     


با اثبات این که این وزن با زمان تغییر می کند، برخی فرضیه های فیزیک اتمی اولویت داده شده و بر عکس برخی فرضیه های بزرگ فیزیک مثل فرضیه برابری انشتین با چالشی جدی مواجه می شود.
دکتر شروین تقوی در گفت و گویی تلفنی با خبرنگار علمی ایسنا خاطرنشان کرد: ساعت اتمی، ابزاری برای سنجیدن زمان با دقت فوق العاده بالاست که اتم را به عنوان مرجعی برای میزان کردن ساعت ها به کار می برد.
اتم، دارای باندهای انرژی درونی است که انرژی را می توان به فعالیت های تکراری ربط داد که تکرار آنها می تواند یک مرجع زمانی باشد که یک نوسانگر را به آن قفل کنید و به این ترتیب باند انرژی آن اتم مرجعی برای سنجش زمان می شود.

برای خواندن متن مصاحبه تلفنی با دکتر تقوی ، به ادامه مطلب توجه فرمائید…
وی خاطرنشان کرد: از کارهای روزمره تا پیچیده ترین محاسبات و آزمایش های علمی نیازمند زمان است. برای سازمان فضایی آمریکا (ناسا) هم مساله اندازه گیری دقیق زمان خصوصا در محاسبات مربوط به پرتاب ماهواره ها و فضاپیماها اهمیت فوق العاده ای دارد. از آن جا که مسافت حاصل ضرب سرعت در زمان است، اگر مرجع زمانی شما مقداری ثابت نباشد، محاسبه مسافت با خطا همراه بوده و در نتیجه موشکی که به دوردست های فضا فرستاده می شود در مدار صحیح قرار نمی گیرد. این مساله باعث شده که مطالعات در زمینه ساخت ساعت هایی هر چه دقیق تر مورد توجه ناسا قرار گیرد.
تقوی درباره ساختار ساعت اتمی ابداعی گفت: در این ساعت اتمی برای اولین بار از ایزوتوپ 201 اتم جیوه استفاده شده که تاکنون کار چندانی با آن نشده است. در این تحقیقات، باند انرژی (hyperfine structure) این ایزوتوپ جیوه را به میزان 100 میلیون بار دقیق تر از آنچه تاکنون حساب شده محاسبه کردیم.
خوبی این باند انرژی این است که تابع ترکیب خود هسته اتم است و بنابراین تغییر در محیط بیرونی اتم تاثیر چندانی بر این باند انرژی نخواهد گذاشت، لذا باند انرژی را می توان به عنوان یک مرجع انرژی استفاده کرد.
می دانیم که هر انرژی یک فرکانس مشخص دارد، پس می توانیم یک اتم را در تله بیندازیم و انرژی درونیش را به عنوان یک مرجع فرکانس استفاده کنیم و فرکانس یک نوسانگر را به آن قفل کنیم.
فرکانس این نوسان چون به فرکانس این انرژی ثابت و دقیق قفل شده، پس بنابراین فرکانس این نوسان هم ثابت و دقیق خواهد بود. این فرکانس به سادگی به زمان قابل تبدیل است و بدین ترتیب ما یک ساعت اتمی درست کرده ایم.
تقوی خاطرنشان کرد: نتیجه کارمان را سال پیش در یک کنفرانس مشترک دوسالانه بین آمریکا و اروپا در فرانسه ارائه دادم و در حال حاضر مشغول انجام آزمایش های بیشتر با این ساعت هستم.
وی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: مرحله بعدی تحقیقات این است که دو ایزوتوپ جیوه را در در یک ساعت اتمی (Dual isotope atomic clock) استفاده کنیم.
در این طرح برای اولین بار از دو ایزوتوپ جیوه 201 و جیوه 199 در یک ساعت اتمی استفاده می شود که اگر بتوانیم آزمایش کنیم که باندهای اندرونی این دو ایزوتوپ با زمان عوض می شود، می توانیم برای اولین بار وزن ذرات بنیادی تشکیل دهنده هسته اتم موسوم به «کوارک» را به طور مستقیم اندازه بگیریم و اگر نشان دهیم، این وزن با زمان تغییر می کند، صحت برخی فرضیه های فیزیک (نظریه ریسمان) اثبات شده و در مقابل فرضیه برابری (اصل هم ارزی) انشتین زیر سوال می رود.

منبع : تابناک

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً