مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٩

 پرتودرمانی هوشمند  پس از 10 سال تحقیق و با آزمایش موفقیت آمیز روی ۱۴ بیمار محقق شد

 
 
 
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موفق شده اند پس از ۱۰ سال تحقیق با ارائه روش نوین پرتودرمانی هوشمند تحت عنوان فتوالکترون تراپی، شیوه ای جدید، کم عارضه و بالغ بر ۱۵ برابر موثرتر از روش های موجود را برای درمان سرطان ارائه کنند.
 
           منبع:خراسان - مورخ شنبه 1388/12/08

 دکتر مجتبی نواب پور مجری طرح با بیان این مطلب در گفت  وگو با خراسان اظهار داشت:
در پرتودرمانی هوشمند، طی تنها یک تا ۳ جلسه به صورت سرپایی، تومورهای سرطانی به صورت هدفمند و موضعی تخریب می شود، بدون این که بافت سالم آسیب ببیند.
در این روش که روی ۱۴ بیمار با موفقیت آزمایش شده است، در واقع طیف وسیعی از انواع سرطان ها در تعداد جلسات محدود به صورت سرپایی درمان می شود و سلول های توموری از بین می رود.
 عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تصریح کرد: در این پروژه راهی برای رساندن دوز کشنده پرتو به سلول های سرطانی در عین از بین نرفتن بافت سلولی سالم ارائه شده است تا مقدار اشعه ای که به تومور می رسد، چندین برابر بافت سالم باشد و بدین منظور از روش فتوالکترون تراپی استفاده شده است. در این روش اشعه ایکس را در محدوده خاصی از انرژی که پدیده فتوالکتریک اتفاق می افتد، به بدن می تابانیم و سپس ناحیه تومور را نشان دار می کنیم، با این روش و به کارگیری پدیده فتوالکتریک، میزان دوز جذب شده در تومور بیش از ۱۰ برابر بافت سالم خواهد بود.
در این روش داروی بی اثری که فقط جاذب پرتو است، به بدن بیمار تزریق می شود و تنها کافی است درصد کمی از این دارو که به تنهایی هیچ تاثیری ندارد، در تومور تجمع پیدا کند.
 سپس پرتو ایکس از طریق لامپ هایی در دستگاه مولد این پرتو به ناحیه حاوی تومور تابانده می شود. این تابش حداکثر در هر جلسه ۴ دقیقه است و هزینه آن به مراتب کمتر از هزینه شیوه های کنونی پرتو درمانی است.
 وی ادامه داد:
 پس از تابش پرتو داروی بی اثر تزریق شده سبب خواهد شد که انرژی پرتو فقط در تومور به مقدار خیلی زیاد جذب شود و جذب انرژی پرتو در بافت های سالم به مقدار بسیار جزئی باشد. در این روش بافت سالم یا به هیچ عنوان آسیب نمی بیند و یا به میزان بسیار کمی دچار آسیب می شود.
در حالی که بافت تومور به شدت آسیب می بیند. در این روش ماده دارویی مخصوص در بافت تومور ده ها بار بیشتر از بافت سالم بدن، انرژی پرتودرمانی را جذب می کند.
 وی درباره درصد بهبود سرطان در این شیوه اظهار داشت:
در پرتو درمانی هوشمند، احتمال درمان بیماری نسبت به روش های موجود تا ۱۵ برابر افزایش پیدا می کند. نواب پور ادامه داد: در پرتو درمانی های موجود، هنگامی که پرتو به بدن تابانده می شود انرژی آن هم در بافت سالم جذب می شود و هم در بافت تومور و از آن جایی که بافت سالم در این شیوه از بین می رود نمی توان به تومور انرژی زیادی داد؛ لذا تومور به طور کامل از بین نمی رود و در نتیجه احتمال عود مجدد سرطان افزایش پیدا می  کند.
 وی کاربرد پرتو درمانی هوشمند را برای سرطان های توده ای که به صورت تومور است عنوان و تاکید کرد: چون ماده دارویی مخصوص، ده ها بار بیشتر از بافت سالم بدن، انرژی پرتو درمانی را جذب می  کند در نتیجه ضمن این که آسیب شدید به تومور وارد می شود، بافت سالم با توجه به جذب میزان ناچیزی از انرژی پرتو، آسیب جزئی می بیند که در برابر فواید بسیار بالای درمان این بیماری، قابل چشم پوشی است و بازده آن نیز به مراتب بیشتر از روش های معمول درمان سرطان است.
پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: آزمایش های این شیوه درمانی جدید در قالب طرح های پژوهشی به ترتیب ابتدا روی سلول، حیوانات آزمایشگاهی و در نهایت ۱۴ بیمار داوطلب در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با موفقیت انجام شده است. این افراد مبتلا به سرطان کبد بودند و درمان ۱۰ نفر از آن ها موفقیت آمیز بود اما ۴ نفر از آن ها به دلیل وضعیت بالینی که داشتند، امکان انتقال دارو برایشان فراهم نشد.
طبق مجوز کمیته اخلاق پزشکی همه داوطلبان، افرادی بودند که دیگر به درمان های موجود پاسخ نمی دادند و در نتیجه درمان  آن ها قطع شده بود، اما پس از پرتودرمانی هوشمند، تصاویر سی تی اسکن این افراد نشان داد که تومور سرطانی آن ها کاملا آسیب دیده است.
 در این روش بیمار به طور سرپایی تحت تزریق وریدی قرار می گیرد. پس از مدت کوتاه ۳۰ دقیقه تا چند ساعت، ماده در تومور تجمع می یابد و زمانی که این تجمع در مانیتورینگ مشاهده شد، بیمار تحت تابش به مدت ۴ دقیقه قرار می گیرد و مرخص می شود.
 در مجموع مقدار پرتوهای تابیده شده به سلول ها در این روش به اندازه یک جلسه رادیوتراپی است اما در رادیوتراپی معمولی، باید ۲۰ تا ۲۵ جلسه پرتودرمانی انجام شود.
وی که با همکاری مسعود علیزاده عظیمی، از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به این موفقیت دست یافته است، اظهار داشت: این شیوه، مقام اول المپیاد اختراعات آلمان در سال ۲۰۰۷، نشان دانش و پژوهش دانشگاه شهید بهشتی و معاونت درمان وزارت بهداشت را کسب کرده است. ضمن این که پس از طی مراحل پژوهشی و قانونی مجوز تاسیس کلینیک برای ارائه این روش درمان از وزارت بهداشت دریافت شده است که راه اندازی می شود. 
مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً