مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩

FDA خواستار آنست که تولید کنندگان مواد کنتراست جعبه های جدید محصولات خود را مشمول برچسبی هشدار دهنده برای تمام مواد کنتراست دارای گادالانیم مورد استفاده در MRI گردانند.

FDA می گوید این هشدار باید بیانگر این مطلب باشد که بیماران با نارسایی حاد کلیوی که گادالانیم دریافت می کنند در معرض خطر گسترش ناتوانی و یک بیماری بالقوه کشنده و مهلک به نام NSF یا nephrogenic systemic fibrosis می باشند.

این هشدار باید بیانگر این مطلب نیز باشد که بیماران پیش یا پس از پیوند کبد یا افرادی با بیماری مزمن کبدی ،اگر مبتلا به مشکلات حاد کبدی باشند، نیز در معرض خطر ایجاد NSF هستند. بیماران با NSF دچار افزایش ضخامت پوست و بافت پیوندی شده و دیگر ارگانها نیز در معرض خطر خواهند بود.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٩

از زمان نصب اسکنر HD X 3T از شرکت GE در سال 2007، Lioyd Stambaugh می تواند اطلاعات بیشتری را بدست آورد. او می گوید: « که شما نمی توانید با CT بدست آورید. تصویربرداری MR در حال تبدیل شدن به یک فرم روتین تصویربرداری می باشد.»

این روش در منطقه Pugent sound جایی که ما واقعا امیدوار به جذب موارد ارجاع MR تخصصی نورولوژی و موسکولواسکلتال هستیم انجام گرفت.

Stambaugh می گوید: « نصب به خوبی انجام شد و سیستم بر طبق برنامه کنترل شد. زمان بسیار کمی برای رادیولوژیست لازم است تا پروتکل های مناسب MR را برای گرفتن بهترین مزیت از آنچه مگنت انجام می دهد، را بدست آورد.»

او گفت: این گروه یک جهش 25% در حجم MR نسبت به سال قبل می بینند. در حالکیه ممکن است بخشی از این رشد بدون توجه به داشتن 3T باشد. « ولی من فکر می کنم که 3T مسئول یک بخش قابل توجهی از این رشد بوده است.» ما بیمارانی را جذب کرده ایم که بدون 3T جذب نمی شوند. این گروه اسکن های MR شکم و لگن خود را سه برابر کرده اند که تقریبا 15% کارشان می باشد و این هیجان انگیز است.

مرکز پزشکل John Hopkins، در Baltimore، به تازگی یک Magnetom Verio 3T از شرکت Siemens نصب کرده است. متخصصین اعصاب از تصاویر رنگی مسیر های فیبری در مغز دکتر Bohelman بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند.

این دستگاه اولین تصویربرداری پستان خود را نیز گرفت. Bohelman می گوید: « من فکر می کنم که MRI پستان دارای یک رشد عظیم با 3T خواهد بود. این روش بهتر از 1/5T بوده و بسیا ر در تشخیص سرطانهای زودرس حساس است.»

امکان جایگزینی کلینیکی غضروف یک استفاده بالقوه از 3Tاست.بیماران می توانند غضروف پیوندی خود را داشته باشند. ضروری است که از غضروف با 3T تصویربرداری انجام شود تا از زنده بودن آن اطمینان یابیم.

John Hopkins همچینین برای استفاده از اسکنر 3T به منظور تصویربرداری از بیماران با وزن زیاد برنامه ریزی کرده است.

سرعت اسکنر 3T امکان تصویربرداری از لوپ های روده های کوچک را به Bohlman داد. « هم اکنون ما پروتکل ها و سکانسهایی را داریم که کاملا از حرکت تنقسی رها شده ایم. تصویربداری از ریه، شکم و لگن متداول شده اند.»

Chris Goumas ، M.D، از مرکز Palo Alto استفاده از اسکنر Achieva 3T X MR را از شرکت Philips آغاز کرده است.

در مرکز طبی ورزش، اسکنر 3T کلیدی برای تشخیص صدماتی مثل پارگی های کوچک ماهیچه و تاندون است. و آنژیوگرام های مغز بطور غیر قابل باوری زیبا هستند زیرا تصاویر را با سرعتی تندتر از اسکنر 1/5 T ولی با همان رزولوشن ایجاد می کند و یا رزولوشن بالاتر ایجاد کند تا ساختمانهای کوچک را مشاهده کنیم.

او می گوید:« در بسیار ی از موارد افزایش روزولوشن چیزی است که دنبال آن هستیم. در یک اسکن ساجیتال از زانو، او می تواند 500-400 درصد وکسل های کوچکتر را بدست آورد.»

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً