مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٩

پژوهشگران آلمانی می‌گویند جیغ ممتد نوزادان به اعصاب شنوایی آسیب می‌رساند. نتیجه تحقیقات تازه‌ حاکی از آن است که کودکان می‌توانند به اندازه یک هواپیمای جت یعنی تا ۱۲۰ دسی‌بل، آلودگی صوتی تولید کنند.

جیغ ممتد کودکان خردسال اعصاب والدین را درهم می‌ریزد. مشتیلد پاپوزک، متخصص نوزدان در دانشگاه مونستر آلمان می‌گوید: «برخی از کودکان می‌توانند هشت ساعت در هر شبانه‌روز، بی‌وقفه فریاد بزنند». او در ادامه اضافه می‌کند که این کودکان “حنجره طلایی” چندان هم کم‌‌شمار نیستند.

نتیجه تحقیق پژوهشگران آلمانی حاکی از آن است که از هر پنج کودک یکی قادر است با جیغ زدن، آلودگی صوتی تولید کند. مشتیلد پاپوزک برای شناسایی این کودکان پرکار می‌گوید:«کودکانی در مدت زمانی مشخصی، یعنی سه هفته متوالی، دست‌کم سه روز و در طول هر روز سه‌ساعت تمام فریاد می‌زنند در این دسته جای می‌گیرند».

صدای فریاد این کودکان تا ۱۲۰ دسی‌بل می‌رسد؛ و دسی‌بل مقیاسی است برای اندازه‌گیری صوت. هر چند که تحمل افراد در مورد بلندی صدا با یکدیگر متفاوت است اما آلودگی صوتی از محدوده‌ی ۵۰ تا ۹۰ دسی‌بل آغاز می‌شود.

بر اساس قانون کار در آلمان، زمانی که آلودگی صوتی از ۸۵ دسی‌بل بیشتر شود استفاده از گوشی محافظ الزامی است. این شدت از صوت، به رگ‌های بسیار نازکی که خون را به طبله گوش می‌رسانند، آسیب می‌رساند. در نتیجه بی‌جهت نیست که به برخی از والدین توصیه می‌شود هنگام جیغ‌زدن‌های ممتد کودکانشان از گوشی استفاده کنند!

البته جیغ زدن کودکانی که هنوز قادر به سخن گفتن نیستند، بی‌علت نیست. فریاد یا جیغ‌زدن تنها راه اعلام درد یا ناراحتی است. جالب اینجاست که پژوهشگران آلمانی اشاره می‌کنند که فریاد زدن به نوعی، نخستین گام در پروسه برقراری ارتباط از طریق سخن ‌گفتن است. این پژوهشگران معتقدند، کودکان هنگام فریاد زدن، آوای زبان مادری‌شان را تقلید می‌کنند.

کودکان آلمانی، آلمانی فریاد می‌زنند!

پژوهشگران کلینیک دانشگاه ورتسبورگ آلمان که فریاد کشیدن نوزدان و کودکان خردسال را بررسی کرده‌اند، معتقدند کودکان هنگام فریاد زدن آهنگ زبان والدینشان را تقلید می‌کنند. به عنوال مثال فریاد کودکان آلمانی متفاوت از فریاد کودکان فرانسوی است.

این پژوهشگران می‌گویند فریاد کودکان فرانسوی با آهنگی همراه است که رفته‌رفته اوج می‌گیرد و بلندتر می‌شود در حالی‌که این منحنی در آهنگ فریاد کودکان آلمانی شنیده نمی‌شود. ولی این آهنگ در زبان فرانسوی هم شنیده می‌شود.

پژوهشگران کلینیک دانشگاه ورتسبورگ اشاره می‌کنند که آوای زبان والدین، در فریاد کودکان محسوس است. این پژوهشگران می‌گویند کودکان در دوران جنینی در شکم مادر آوای صدا را درک می‌کنند و وقتی به دنیا می‌آیند، پیش از آنکه سخن گفتن بیاموزند، آن آوا را در فریادشان تقلید می‌کنند.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٩

  
نتایج بررسیهای روانشناسان انگلیسی نشان می دهد که یک رئیس اداره نسبت به همسر و شریک زندگی استرس کمتری به افراد وارد می کند.

  محققان دانشگاه لنکستر با هدف یافتن پاسخی برای این سئوال که “رئیس اداره استرس بیشتری می دهد یا شریک زندگی در خانه؟” تحقیقاتی را انجام دادند که نتایج آن نشان می دهد که کار کردن با یک رئیس کج خلق به مراتب “سالم تر” از سر و کله زدن با همسر است!

در این تحقیقات که با بودجه شرکت “فیلیپس” انجام شد این محققان سطح فشار روحی سه هزار مرد و زن را مورد کاوش قرار داده و دریافتند که ۵۷ درصد از مصاحبه شوندگان معتقدند که همسرشان “بزرگترین منبع استرس” آنها است در حالی که تنها ۴۳ درصد انگشت اتهام را به سوی رئیس خود نشانه گرفتند.

همچنین این تحقیقات نشان داد که ۱۸ درصد از زنان شوهران را مقصر اصلی استرس خود می دانستند درذحالی که ۱۲ درصد از مردان معتقد بودند که همسرشان در بروز استرس آنها نقش دارد.

 به طور خلاصله نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که اگر کمی به آرامش نیاز دارید بهتر است در بیرون از خانه کار کنید اما در کار کردن زیاده روی نکنید.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: “اگر ساعت کار بیش از حد باشد به سلامت آسیب می رساند.”

در این تحقیق، سایر منابع استرس زا مثل وزن بدن و امنیت اقتصادی نیز مورد پرسش قرار گرفت و مشخص شد ۳۶ درصد از زنان به دلیل وزن بدن دچار استرس می شدند که این رقم برای مردان ۲۷ درصد بود.

درحالی که امنیت اقتصادی و پول ۲۷ درصد از زنان و ۳۳ درصد از مردان را با استرس مواجه می کرد.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٩

سی تی کولونوگرافی یا ویرچوال کولونوسکوپی از روشهای جدید است. در حقیقت، سی تی کولونوگرافی از سال، 1990وجود داشته است. هر چند، به نظر می رسد این روش، مزایای بیشتری را نسبت به کولونوسکوپی اپتیکال داشته باشد.

کولورکتال دومین علت مهم مرگ حاصل از سرطان در آمریکا است و سومین سرطان رایج در میان مردان و زنان آمریکایی است. هنوز هم، کمتر از نصف بیماران بالای 50سال موافق با رهنمون های آزمایش های سرطان کولورکتال می باشند. 90درصد سرطانهای کولون در بالای سن 50سال رخ می دهند.

کولونوسکوپی اپتیکال امکان تشخیص و برداشت پولیپ را فراهم می آورد ولی این روش تهاجمی بوده و نیاز به آمادگی روده ای، آرام بخش و زمان کمی برای بهوش آمدن دارد. به عبارت دیگر، ویچوال کولونوسکوپی، یک روش با تهاجم کمتری را ارائه می دهد تا پولیپ را تشخیص دهد. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از بیماران ویرچوال کولونوسکوپی را به اپتیکال کولونوگرافی ترجیح می دهند. سی تی کولونوگرافی به طور چشمگیری ریسک کمتری در ایجاد پرفیوژن نسبت به کولونوسکوپی معمولی دارد. در حدود 60دلار تا 1500دلار در بررسی، قیمت این روش قابل مقایسه کمتر از کولونوسکوپی سنتی است. هنوز هم، استفاده از ویرچوال کولونوسکوپی تنها به میزان 50 درصد است. ولی زمان در حال تغییر است و سی تی کولونوگرافی روبه پیشرفت است، به خصوص، سی تی کولونوگرافی در 2سال بعدی قابل جبران خواهد بود. در ضمن هزینه این روش بین 400دلار تا 800دلار در هر بررسی خواهد بود.

در سالهای اخیر این تکنیک بهتر شده و نرم افزار ها پیشرفت کرده اند تا اینکه ویرچوال کولونوسکوپی کاربردی تر، بررسی آن راحتتر و موثرتر و با اپتیکال کولونوسکوپی قابل قیاس باشد. در این روش، مایع و علائم فوکال این روش را برای خوانندگان آن آسانتر کرده است تا مدفوع باقی مانده را از پولیپ تشخیص داده و تغییر محیط هوا به دی اکسیدکربن این امکان را فراهم می آورد تا یک تشخیص یکنواخت از کولون را برای مشاهده بهتر فراهم کند. در پایان این روش، نمایش سه بعدی اولیه، تشخیص پولیپ را ساده تر کرده و به جریان کار کمک می کند.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٩

http://www.ispaceyou.com/uploads/d2bdfccf564fd8d4fa9195084767bf24.jpg

نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٩

چرت زدن بهتر از یک خواب عمیق است .

محققان آلمانی می گویند نتایج تحقیقات نشان داده چنین یک چرت سبک  شش دقیقه‌ای در روزمی‌تواند حافظه را تقویت کند؛ جالب است که تاثیر این چرت می تواند بیشتر از یک خواب عمیق باشد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  مطالعات پیشین نشان داده بود که خواب کافی می‌تواند به تقویت حافظه، کمک کند. مطالعه‌ای که در دانشگاه بوستون انجام شده و نتایج آن حدود ۳ هفته پیش منتشر شده بود، از همین دسته مطالعات است.

در این مطالعه مشخص شده بود دانشجویانی که در روز ۴۵دقیقه چرت می‌زنند، عملکرد تحصیلی و توان یادگیری بالاتری نسبت به هم‌کلاسی‌هایشان دارند. این مطالعه در نشریه علمی«خواب» منتشر شده بود.

گرچه این محققان همان‌جا تأکید کرده‌اند که این روش را نمی‌توان برای شاگرد اول شدن دانش‌آموزان و دانشجویان ته‌خطی استفاده کرد. این روش تنها می‌تواند کارایی یادگیری هر فرد را به حد مطلوب خودش برساند.

این نتایج چندان برای محققان تعجب‌آور نبود؛ چرا که می‌دانستند مغز طی یک خواب عمیق، فرصتی برای پردازش اطلاعاتی به دست می‌آورد که طی بیداری کسب کرده بود. به همین علت توصیه به داشتن یک چرت کوتاه روزانه، در راستای همان فرضیه‌های پیشین در مورد نقش خواب در فعالیت و عملکرد مغز بود.

اما این مطالعه جدید، که در دانشگاه دوسلدورف آلمان انجام شده، نگاه دیگری به ماجرا دارد. در مطالعات قبلی، نقش خواب «عمیق» بررسی شده بود؛ خوابی که رسیدن به آن، حداقل ۲۰دقیقه برای فرد زمان می‌برد.

در حالی که در مطالعه جدید، تنها ۶دقیقه چرت زدن هم مفید شناخته شده! در این مطالعه، تعدادی کلمات، به دو گروه از افرادنشان داده شد.یک گروه یک ساعت بعد را خوابیدند و به گروه دوم اجازه داده شد تنها ۶دقیقه چرت بزنند؛ یعنی به عبارتی فقط برای مدت کوتاهی چشمان‌شان را ببندند و استراحت کنند.

بعد از یک ساعت، افراد مورد آزمایش قرار گرفتند که کدام گروه می‌توانند کلمات داده شده را بهتر به یاد بیاورند.

مقایسه این دو گروه نشان داد که عملکرد گروه دوم بهتر بوده است؛ یعنی چرت کوتاه و فوق‌فشرده، حتی تأثیری به‌مراتب بهتر از یک خواب واقعی و عمیق و کامل داشته است و بهتر می‌تواند حافظه افراد را تقویت کند.

سایر محققان هنوز نظر صددرصد مساعدی نسبت به این نتایج ندارند؛ چرا که عقیده دارند باید مطالعات بیشتری در این مورد صورت گیرد. نمی‌توان تنها از روی نتایج یک مطالعه، تمام فرضیات پیشین را تغییر داد.

با این حال، این نتایج که در نشریه «نیوساینتیست» منتشر شده، می‌تواند سرنخ‌هایی برای بررسی بیشتر سازوکار خواب در تقویت حافظه به وجود آورد؛ به ویژه اینکه مطالعات دیگری نیز که پیش از این انجام شده بود، تأثیرات مثبت دیگری را برای چرت روزانه نشان می‌داد.

کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل بهتر فشارخون، یکی از این تأثیرات است. به‌نظر می‌رسد چرت روزانه، به‌عنوان فرصتی برای کسب آرامش و استراحت در این دنیای شلوغ و پرتنش، می‌تواند نقش مهمی در عملکرد مغز و نیز سلامت جسم انسان داشته باشد؛ حتی اگر این فرصت، تنها ۶ دقیقه، و به اندازه چشم‌برهم‌ نهادنی کوتاه باشد.

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً