مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩

 

آموزش مجازی کار با نرم افزار دستگاه سی تی

اسکن (شرکت زیمنس)

 

برای شروع کلیک کنید

نویسنده: مصیب کاظم زاده - چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩

ربات باردار به نام  Noelle می تواند بارها زایمان کند .
پژوهشگران کشور کره جنوبی موفق به طراحی و ساخت روباط باردار و نوزاد آن شده اند که با استفاده از آن دانشجویان مامایی  و جراحی می توانند تجربه نزدیک به واقعیت زایمان در اتاق عمل را مشاهده کنند.

 
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این ربات ها محصول تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه کیونگو در سئول هستند و گفته می شود به دلیل شباهت ظاهری حیرت آور با نمونه های انسانی به شدت مورد توجه جراحان جوان قرار گرفته اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٩

احمد نجاتیان، معاون فرهنگی سازمان نظام پرستاری در گفت‌و‌گو با فارس با اعلام این مطلب افزود: ساعت ۸ شب در بیمارستان شهید بهشتی شهرستان یاسوج پرستار مرد جوان طرحی به دستور پزشک مشغول انتقال بیمار از بخش ICU به بخش عادی بود که همراه بیمار با پرستار درگیر شد و با مشت به چشم چپ پرستار کوبید.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  وی گفت: در پی این حادثه چشم این پرستار به شدت آسیب دید و به سرعت در همان بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفت اما متأسفانه عمل جراحی شبکیه چشم این پرستار موفقیت آمیز نبود و این پرستار چشم چپ خود را از دست داد و هنوز در این بیمارستان بستری است.

معاون سازمان نظام پرستاری افزود: بیماری که همراه وی نسبت به انتقال بیمار به بخش عادی معترض بود، بعداً به بخش منتقل شد و اکنون وضعیت وی عادی است و هیچ مشکلی ندارد اما ضارب که همراه این بیمار بود با حضور مأموران انتظامی دستگیر شد و با شکایت پرستار پرونده قضایی علیه وی نیز تشکیل شده است.

وی گفت: با وجود این پرستار جوان طرحی چشم چپ خود را از دست داده است و تا آخر عمر باید این مسئله را تحمل کند.

نجاتیان افزود: متأسفانه اکثر پرستاران به علت رفتارهای خشونت آمیز همراهان بیماران همواره در معرض خطر قرار دارند. آسیب می‌بینند و امنیت شغلی پایینی دارند.

وی افزود: بررسی‌های سازمان نظام پرستاری نشان می‌دهد ۸۴ درصد پرستاران در هر ۶ماه حداقل یکبار خشونت لفظی و ۳۰ درصد آنها حداقل یکبار خشونت فیزیکی را تجربه می‌کنند و متأسفانه قانونگذاران و مسئولان اجرایی بیمارستان‌ها اقدام موثری برای کاهش این خشونت‌ها نمی‌کنند و متأسفانه از این نمونه حوادث به طور مرتب در بیمارستان‌ها برای پرستاران تکرار می‌شود.

آمار خشونت شغلی علیه پرستاران قابل توجه است .

خشونت در محیط کار در سراسر دنیا وجود دارد و با ‏مواردی چون هتاکی، ضرب و شتم، آزار و اذیت، توهین نژادی و لفظی همراه است . و در بین کارکنان نیروهای شاغل در سیستم های بهداشتی درمانی بیشترین مواجهات خشونت بار را دارند .

توجه به خواسته‌ها و انتظارات فرهنگی مردم نه تنها در نظام سلامت کشور ایران بلکه در همه دنیا مطرح است ، اما تیغه تیز کاستی ها معمولا به سمت پرستاران است .

 تکریم بیمار و حقوق بیمار، اطلاع رسانی مناسب به بیماران، مدیریت خطر، کاهش خشونت شغلی به خصوص علیه پرستاران و پزشکان که آمار آن قابل توجه است نیازمند توجه بسیار جدی است .

نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٩

پژوهشگران دریافتند که افرادی که خلق و خویی شادمان دارند، سطوح پائین تری از هورمون استرس کورتیزول را خواهند داشت. بررسی 3000 فرد سالم انگلیسی نشان می دهد که خانمهایی که احساسات مثبت بیشتری را نشان می دهند سطوح دو تا از پروتئین های خونی شان، که عفونت وسیع در بدن را نشان می دهد، پائین تر است و در عوض به بیماری هایی مثل بیماریهای قلبی وسرطان کمک می کند.

پژوهشگران بیان داشتند احساسات مثبت با پاسخ های بیولوژیکی که محافظ سلامتی هستند در ارتباط است. این بررسی شامل 2873 زن و مرد سالم بین سنین 50 تا 74 سال بود.

نویسنده: محسن سامی - دوشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸٩

سال‌هاست که آثار بدیع حاصل از کشفیات بشر تحول عظیمی را در زندگی و بستر تاریخ ایجادکرده است. اکتشافات پرده از بسیاری ابهامات برداشته و انسان را با دنیایی تازه از واقعیت‌های آن آشنا کرده است.
در کنار تمام دستاوردهای انسانی، سونوگرافی، ابداعی باارزش بوده که نقش مهمی در علم پزشکی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از ناهنجاری‌ها داشته است.
این وسیله تشخیصی در طول تاریخ، شمار نقص‌های جسمانی که بشر عاجز از درمان آن است را در جامعه کاهش داده و نقش مؤثری در پیشگیری از بسیاری عوارض و مرگ و میرها داشته است اما دیدگاه دیگری که باید مدنظر قرار گرفته شود آن است که سونوگرافی تنها وسیله‌ای تشخیصی است و تکرار بی‌دلیل و غیرموجه بخصوص انواع دو و سه‌بعدی آن ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را در آینده به دنبال داشته باشد.

تصویربرداری اولتراسوند (فراصوتی)
سونوگرافی، فرآیندی است که از طریق امواج فوق‌العاده سریع صدا، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان تولید شده و در نهایت پس از شکل‌گیری به مانتیور ارسال می‌شود تا قابل مشاهده باشد.
تشکیل تصاویر در این روش تصویربرداری نیاز به امواج با فرکانس معینی دارد اما عملکرد بدون اشعه ایکس آن باعث برتری‌اش بر دیگر روش‌های تشخیصی از جمله عکس رادیولوژی شده است.
تصاویر حاصل از اولتراسوند، برای ارزیابی قسمت‌های مختلف بدن از جمله شکم، عروق خونی، ارگان‌های داخلی و تشخیص بیماری‌های حفره شکم در مراحل اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضمن اینکه تشخیص به موقع بسیاری از تومورها بخصوص تومورهای رحمی کمک زیادی به درمان‌های پزشکی و کاهش میزان مرگ و میر کرده است.
وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده تا این روش یکی از الزامات مراقبت‌های دوران بارداری شود و بدین‌وسیله، ساختار و سطح بدن و مغز جنین به‌راحتی تحت ارزیابی قرار گیرد.
امکان مشاهده جنین از زوایه مناسب در این روش به پزشک اجازه می‌دهد تا هر نوع ناهنجاری مادرزادی در مرحله مناسب تشخیص داده شده و رشد و حالت جنین مکان و موقعیت جفت و میزان مایع آمینوتیک اطراف جنین تخمین‌زده شود.
در حال حاضر، هفت نوع سونوگرافی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها یکسان است. سونوگرافی معمولی، نوع پیشرفته آن، داپلر (نوعی سونوگرافی رنگی از عروق خونی)، سه‌بعدی، چهاربعدی و اکوکاردیوگرافی جنین. سونوگرافی دوبعدی، اولین‌بار در سال 1960 مورد استفاده قرار گرفت. تصاویر حاصله از این روش سیاه و سفید است اما در سال 2000 با ابداع سونوگرافی سه بعدی، تصاویر واضح‌تر و رنگی به‌دست آمد و در نهایت در سال 2005 نیز از طریق سونوگرافی چهاربعدی، حرکت و صدای جنین نیز ثبت شد.

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً