مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٩

مگنت دائمی (Permanent magnet):

طرح مگنت های ساده ترین روش در ساخت یک میدان مغناطیسی است. این مگنت ها از بلوک ها یا واحدهای بزرگی از موادی که در ساخت مگنت های ساده نعل اسبی به کار می روند، تشکیل شده اند که به صورت دو قطب مغناطیسی با سطح مقطع دایره ای شکل و با فاصله تقریبی 50 سانتی متر در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند.

میدان مغناطیسی ایجاد شده بین دو قطب، بدون نیاز به هرگونه منبع انرژی جهت برقراری و پایداری این میدان و نیز بدون نیاز به هرگونه سیستم خنک کننده ای، می تواند مورد کاربرد کلینیکی واقع شود و نام دائمی نیز مبین همین میدان پایدار و غیر قابل انقطاع است. این نوع با توجه به دلایل ذکر شده، قیمت پائین تری داشته و از هزینه پشتیبانی- نگهداری کمتری نیز برخوردارند و نصب آنها نیز برخلاف سیستم های ابررسانا ساده می باشد.

آهن، کبالت و نیکل نمونه ای از اجسام مورد استفاده در تولید مگنت های دائمی می باشند. عمومیترین ماده مورد استفاده جهت تولید مگنت های دائمی آلیاژی از آلمینیوم، نیکل و کبالت است که به alnico معروف است.

مگنت مقاومتی(Resistive magnet):

در این نوع مگنت، سیم های حاوی جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی متناسب با مقدار جریان عبوری ایجاد می نمایند. چنانچه سیم ها به شکل حلقه پیچیده شوند، میدان مغناطیسی ایجاد شده در امتداد محور طولی سیم پیچ (سالنوئید) خواند بود ، که به همین جهت الکترومگنت نامیده می شوند. در مگنت های ابررسانا و مقاومتی که اغلب به مگنت های با طرح سالنوییدی شناخته می شوند، میدان مغناطیسی ایجاد شده از حلقه های سیمی، تشکیل یک میدان سالنوییدی شکل را می دهند و علت انتخاب چنین طرحی، ایجاد میدان یکنواخت درون سالنویید به منظور تهییج مناسب پروتون ها و نیز جلوگیری از ایجاد آرتیفکت های احتمالی ناشی از تغییرات شار و یکنواختی میدان است که بر کیفیت تصویر اثرات بسیار نامطلوبی ایجاد می نمایند. مگنت های مقاومتی به دو گونه ساخته شده اند:

  • Air core resistive
  • Iron core resistive

مگنت ابررسانا(Superconductive magnet):

در طبیعت موادی وجود دارند که در دمای بسیار پایین (نزدیک صفر مطلق) تقریبا هیچ مقاومتی در برابر عبور جریان الکتریکی از خود نشان نمی دهند که به این مواد ابررسانا گویند. برخی فلزات مثل حیوه و آلیاژهایی مثل نیبیوم- تیتانیوم، نیوبیوم- قلع و وانادیوم- گالیوم. مقاومت الکتریکی خویش ار در دماهای بسیار پائین از دست داده و ابررسانا می شوند. به دمایی که هر ماده ابررسانا در آن به خاصیت ابررسانایی رسیده و هیچ مقاومتی در برابر جریان ندارد، دمای بحرانی گویند. در اغلب مگنت های ابررسانایی رسیده و هیچ مقاومتی در برابر جریان ندارد، دمای بحرانی گویند. در اغلب مگنت های ابررسانای کلینیکی از نیوبیوم- تیتانیوم استفاده می شود. این آلیاژ در 10 درجه کلیوین بدن حضور میدان مغناطیسی خارجی به حالت ابررسانایی می رسد. در نتیجه مگنت های ابررسانا در دمایی که هلیوم مایع فراهم می نماید، فعال هستند. از لحاظ ساختار، این مگنت ها مشابه مگنت های مقاومتی هستند که در آنها از الکترومگنت های سالنوییدی استفاده شده است.

مگنت های ابررسانا از استوانه هایی از جنس فایبرگلاس یا آلمینیوم همنره با تعداد زیادی سیم پیچ از جحنس آلیاژ مزبور جهت ایجاد کره ایده ال ساخته شده اند و هلیوم مایع به صورت یک پوشش، درجع حرارت سیم ها را نزدیک به صفر مطلق ثابت نگه می دارد. از آنجا که هلیوم مایع بسیار گران قیمت است، برای کاهش تبخیر آن از لایه عایق کنندهای از نیتروژن مایع که ارزان قیمت استریال استفاده می شود. به مایعات موجود در خنک کننده که وضعیت ابررسانایی را حفظ می نمایند، خنک ساز گویند.

چنانچه به علت بالا رفتن دمای سیستم ، حالت ابررسانایی از بین رود، سیستم به اصطلاح خاموش شده یا Quench کرده است. این پدیده حاصل قطع سریع میدان مغناطیسی و آزاد شدن گرما و نیز تبخیر ناگهانی هلیوم و مایعات خنک کننده است. حذف میدان ظرف 20 تا 60 ثانیه رخ می دهد، ولی خطر خاصی برای بیمار اتفاق نمی افتد. به همین دلیل، اغلب مکنت های ابررسانا دارای محفظه ای بزرک در بالای مکنت برای جمع آوری گاز به هنگام وقوع ناگهانی خاموشی هستند.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٩

وارد کردن و خارج کردن دستگاه‌های ثبت و اندازه‌گیری امواج در شرایط امروز کشور به راحتی انجام نمی‌شود چرا که این دستگاه‌ها کالاهای استراتژیک هستند، با این‌حال قسمت‌هایی از این امواج در حال اندازه‌گیری است.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایلنا  ،  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران در رابطه با آخرین وضعیت بررسی امواج پارازیت‌ها در کشور گفت: وزارت بهداشت گزارشی را از اقدامات انجام داده در این زمینه به کمیسیون آورد که در این گزارش نکاتی حائز اهمیت است که باید منتظر بررسی‌های دقیق‌تر باشیم.

شاهرخ رامین افزود: مشخص شد که این پارازیت‌ها امواج ارسالی هستند یعنی اگر ضرری داشته باشند به اندازه امواج ارسالی مضر هستند اما فرقی که دارند این است که امواج معکوس‌اند. وی در رابطه با اثرات مضر این امواج تا زمان ثبت و کنترل آن در کشور تصریح کرد: ضرر این پارازیت‌ها اثبات شده نیست این در حالی است که به دلیل خاصیت معکوس بودن این امواج، اگر موج دیگری برای خنثی کردن آن استفاده کنیم به همان اندازه مضر است اما هنوز میزان ضرر این امواج نیز معلوم نیست که باید اثبات بشود.

رامین ادامه داد: همچنین وزارت بهداشت اعلام کرده که دستگاه‌هایی که برای ثبت امواج و پارازیت‌ها در اختیار دارد محدود است و اظهارنظر دقیق را منوط به خریداری دستگاه‌ها کرده‌اند که ما نیز در پاسخ گفته‌ایم باید زودتر تهیه می‌شد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وارد کردن و خارج کردن دستگاه‌های ثبت و اندازه‌گیری امواج در شرایط امروز کشور به راحتی انجام نمی‌شود چرا که این دستگاه‌ها کالاهای استراتژیک هستند.

رامین همچنین در پاسخ به این سئوال که تا زمان وارد کردن دستگاه‌های ثبت امواج چه راهکردی را باید اتخاذ کرد، گفت: دست روی دست نمی‌گذاریم بلکه وزارت بهداشت تجهیزاتی را دارد که قسمت‌هایی از این امواج را در حال حاضر اندازه‌گیری می‌کند.

این درحالی است که پیش‌تر معاون درمان وزارت بهداشت به خبرنگار ایلنا گفته بود که در حال حاضر در این وزارت‌خانه ابزارهای اندازه‌گیری پارازیت وجود ندارد و به همین دلیل پیشنهاد داده‌ایم به این ابزار مجهز شود تا بتواند اعلام کند که این پارازیت‌ها وجود دارد یا خیر، و به چه نحوی است.

امامی رضوی توضیح داده بود که برای اندازه‌گیری میزان پارازیت‌ها، دستگاه‌های پیشرفته‌ای لازم است تا به صورت دقیق میزان انتشار این پارازیت‌ها محاسبه شده و بررسی شود که این میزان برای سلامتی انسان مضر است یا خیر. وزارت بهداشت درخواست خرید دستگاه‌های اندازه‌گیری پارازیت‌ را داده و منتظر تحویل‌گرفتن آنهاست.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩

● تاریخچه آنژیوگرافی: این آزمایش از همان اوایل کشف اشعه ایکس آغاز گردید . به طوری که اولین باردرسال ۱۸۹۶ هابیک و لیندنتال با تزریق ماده حاجب امولسیون مخلوط گچ سرخرگ های یک دست قطع شده انسان را نشان دادند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٩

طبق بررسی ارائه شده در جلسه سالیانه انجمن آمریکایی رادیوتراپی و آنکولوژی، که اخیرا" در Boston برگزار گردید، MRI برای خانمهایی که سرطان پستان به لنف نودهایشان گسترش یافته است، می تواند جایگزین جراحی پژوهشی به عنوان روشی برای تعیین اینکه آیا این خانمها به رادیوتراپی برای درمان بیماریشان نیاز دارند یا خیر باشد.

پزشکان پژوهشگر در مرکز سرطان Seattle و دانشگاه پزشکی Washington در بررسی های قبلی از 167 بیماری که بعد از مرحله جراحی تومورشان رادیوتراپی را برای سرطان تهاجمی پستان انجام دادند، دریافتند که اطلاعات فیزیولوژیکی نمایش داده شده ی این تومورها برروی اسکنهایMRI پستان در تعیین اینکه آیا خانمهایی که در برنامه جراحی هستند بعدا نیاز به رادیوتراپی دارند یا خیر و به چه میزان، می تواند کمک کننده باشد.

بر اساس نوشته های Christopher Losielle، M.D ، عضو دپارتمان ریدیشن آنکولوژی در مرکز پزشکی واشنگتن :«یافته ها چشمگیر بودند زیرا استاندارد مراقبت خانمها با سرطان پستان در طول 5 سال گذشته رشد کرده است. در گذشته، تصمیمات در ارتباط با رادیوتراپی بعد از جراحی و قبل از شیمی درمانی گرفته می شد. امروزه تعداد زیادی از خانمها ممکن است با شیمی درمانی قبل از جراحی درمان شوند. »

Losielle می گوید:« زمانی که شما در ابتدا شیمی درمانی انجام می دهید، و سپس جراحی را برای برداشتن سرطان و نمونه برداری لنف نودها انجام می دهید، توانایی شناخت اینکه سرطان در لنف نودهای آگزیلاری بوده است را قبل از اینکه بیمار با شیمی درمانی درمان شود را کاهش می دهد. حالا این سوال پیش می آید که: آیا راه دیگری برای درجه بندی این لنف نودها وجود دارد؟ بررسی های ما نشان می دهد که خصوصیات توموری که در اسکن MRI دیده شده است جواب این سوال است.»

مزیت نهایی این است که بعضی از خانمها به خصوص افرادی با تومورهای کوچکتر یا تومورهایی که به لنف نود پخش نشده اند می توانند رادیوتراپی را انجام دهند.

یک کنتراست رنگی معمولا" در اسکنهای MRI استفاده می شود که نه تنها سایز و موقعیت تومور را نشان می دهد بلکه جزئیات عروق خونی تغذیه کننده تومور را نشان می دهد. سینتیک یا فعالیت کنتراست رنگی در تومور بعضی از پارامترهای کلیدی مقایسه MRI را با جراحی عادی تهیه می کند.

Losielle می گوید:«MRI به عنوان یک ابزار سریع تشخیصی برای سرطان پستان به ویژه در میان خانمها با خطر بالای این بیماری راه گشا است. زیرا نه تنها به ما اطلاعات آناتومیکی عادی تومور را می دهد بلکه اطلاعاتی در مورد بیولوژی تومور هم به دست می دهد.»

 او افزود:« بررسی های آینده برای تعیین ارزش MRI در درجه بندی تومورها برای رادیوتراپی مورد نیاز است.»

نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٩

سلامتیران: رییس بیست و ششمین کنگره رادیولوژی ایران گفت: «بیمارستان‌های آموزشی از نظر تجهیزات پزشکی بسیار از بخش خصوصی عقب‌تر هستند.»

دکتر محمد رسول صداقت در گفتگو با سلامتیران با بیان این خبر افزود: «دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور، بیماران را برای انجام سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌ای به بخش خصوصی اعزام می‌کنند.» وی رشته رادیولوژی را کاملا فنی و نیازمند تجهیزات برشمرد و ادامه داد: «با توجه به پیشرفت سریع فناوری‌ها در دنیا و حرکت به سمت دیجیتالی ‌شدن هنوز کشور ما در زمینه تولید تجهیزات دیجیتالی رادیولوژی، پیشرفتی نداشته و عمده تجهیزات دیجیتالی رادیولوژی ایران مونتاژ شده است.» رییس انجمن رادیولوژی ایران یادآور شد: «مسوولان تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و وزارت صنایع و معادن باید راهکارهایی را اتخاذ کنند تا شرکت‌ها در زمینه تولید داخلی تجهیزات دیجیتالی رادیولوژی فعالیت کنند.» دکتر صداقت با بیان اینکه موسسات رادیولوژی می‌توانند از طریق اینترنت، تصاویر رادیوگرافی را دریافت کرده و حتی اظهارنظر کنند، تصریح کرد: «اما از این سیستم در کمتر از 5 درصد موارد در کشور استفاده می‌شود.»

نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩

براساس بررسی های اخیر انجام گرفته توسط گروهی از پژوهشگران سان فرانسیسکو،  MDCT (سی تی با چند دتکتور) به اندازه MRI در تشخیص مقدار انفارکتوس میوکارد با دقت است.

Loic Bousset، MD ، نویسنده این بررسی می گوید: « مقدار اینفارکتوس یکی از مهمترین عناصر پیش بینی عملکرد طولانی مدت بطن چپ در بیماران با انفارکتوس حاد میوکارد است. تصویربرداری از میزان انفارکتوس میوکارد در موارد اورژانس سخت است. از آنجائیکه روشهای استاندارد طلایی کنونی مثل delayed-enhanced MRI و تکنیکهای پزشکی هسته ای برای انجام در بیماران unstable مشکل است، تهیه CTاسکن، ‌ حتی در فاز حاد، بسیار آسان و سریع است.‌ بنابراین ما می توانیم بفهمیم که آیا این متد می تواند کاری مثل MRI را انجام دهد و نهایتا" اطلاعات اضافی به ما بدهد یا نه. »

این بررسی شامل 19 بیمار با انفارکتوس حاد میوکارد بود که MDCT را فورا  بعد از آنژیوپلاستی کرونری انجام دادند و  delayed-enhanced MRI را در طی 8 روز پس از آنژیوپلاستی کرونری انجام دادند. این بررسی نشان داد که بین MRI  و MDCT یک سازش وجود داشت. MDCT در مقایسه با MRI،Sensitivity و Specificity 6/87% و 7/97% را برای طبقه بندی حجم انفارکتوس میوکارد داراست. Boussel اشاره داشت که MDCT به تزریق اضافی کنتراست نیازی نداشته و در موارد اورژانس بسیار کاربردی است.

مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً