مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-پزشکی هسته ای-ام آرآی-سی تی اسکن-رادیوگرافی
وب سایت در حوزه مدیریت بهداشتی درمانی و علوم پرتو پزشکی
مقالات و ضروریات
آرشیو موضوعی
نویسنده: مصیب کاظم زاده - یکشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٩

نام کتاب : ام آر آی در یک نگاه (فشرده ای از تشدید مغناطیسی هسته ای mri و کار برد آن برای تکنولوژیست های رادیولوژی)

نوشته : کاترین وست بروک

ترجمه : مازیار مهدوی (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز)

چاپ اول : فروردین ٨٩

انتشارات : آوند اندیشه شیراز

مرکز پخش تهران : نوپردازان (۶۶۴٩۴۴٠٩-۶۶۴١١١٧٣)

http://up./Files/65cfbb4583ff46cb91ae.JPG

نویسنده: مصیب کاظم زاده - چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩

بر طبق بررسی های انجام گرفته در دپارتمان رادیولوژی دانشگاه Kyushu در ژاپن این اعتقاد وجود دارد که Cone-Beam CT  تشعشع کمتری را نسبت به MDCT (سی تی اسکن با چندآشکارساز) دارد و در هنگام سنجش بیماران قبل و بعد از Percutaneous Vertebroplasty بسیار مفید می باشد.

Percutaneous Vertebroplasty تکنیک تقویت ترشح cement با تهاجم کم است و به دردهای کمری که به درمانهای قدیمی پاسخ نمی دادند تسکین می بخشد. در سراسر آمریکا و کشورهای اروپایی، این روش اغلب زمانی مورد استفاده است که درمانهای قدیمی مثل درمان درد، محدودیت های فعالیتی، درمانهای فیزیکی و نیروبخش ها مناسب نبودند.

این بررسی شامل 22 بیمار بود که شکستگی های فشاری osteoporotic داشتند و درمان Percutaneous Vertebroplasty را انجام داده بودند. در طی این بررسی، Cone-Beam CT و MDCT برروی همه بیماران قبل و بعد از   Percutaneous Vertebroplastyانجام گرفت. قبل از Vertebroplasty ، تمام 75نقص کورتیکال علاوه بر MDCT برروی  Cone-Beam CTنیز، به همراه 100%  sensitivity و specificity مشاهده شد. بعد از Vertebroplasty ، MDCT، cement leakage را در 17 مورد از فضای دیسک، 15مورد بافت نرم Paravertebral و 12 مورد ورید تشخیص داد ولی Cone-Beam CT ، cement leakage  را در تمامی موارد کشف کرد.

Akio Hiwatashi، M.D، نویسنده این بررسی که در ژورنال آمریکایی رنتگنولوژی به چاپ رسید می گوید: « در حالیکه هیچ تفاوت عمده ای بین MDCT و  Cone-Beam CT وجود ندارد ولی این اعتقاد وجود دارد که Cone-Beam CT تشعشع کمتری دارد.»

Hiwastashi می گوید: « بیماران می تواند با استفاده از سیستم Cone-Beam CT بی هیچ خطری قبل و بعد از Vertebroplasty مورد ارزیابی قرار گیرند. این سیستم یک پیشرفت تکنیکی در مداخلات تحت تصویربرداری است.»

نویسنده: مصیب کاظم زاده - چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩

DICOM  مخفف Digital Imaging and Communications in Medicine  می باشد که به معنای تصویر برداری و ارتباط دیجیتالی در پزشکی می باشد و نمایانگر سالها تلاش برای خلق استانداردی اساسی و جهانی در مورد تصاویر دیجیتال پزشکی است. همچنین این محصول تمام ابزار ضروری برای ارائه دقیق تشخیص و پردازش اطلاعات حاصل از تصاویر پزشکی را تهیه می کند. DICOM  فقط یک تصویر یا فرمت فایلی نیست بلکه یک انتقال دهنده ، ذخیره کننده و نمایش دهنده ساختار پروتکل ها می باشد و به منظور پوشش دهی تمام جنبه های عملی تصاویر دیجیتال پزشکی ، طراحی شده است.

به ادامه مطلب بروید....... 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٩

سلام دوستان

بخاطر درخواست ها وانتقادات برخی از بازدید کنندگان وب سایت که گفته بودن مطالب وب سایت فقط علمی هست و تکراری و خسته کننده شده ما هم تصمیم گرفتیم تو چند پست اخیر واسه احترام به نظر دوستان تغییر رویه بدیم و حال و هوای وب رو عوض کنیم به همین خاطر تو این پست قصد دارم گوشه ای از اثار باستانی و طبیعت زیبای شهر تاریخی ماداکتو یا شهرستان دره شهر کنونی از استان ایلام رو واستون عرضه کنم و امیدوارم که ببینید ولذت ببرید و واسه اینکه فکر نکنید که پارتی بازی کردم و فقط از شهر و دیار خودم مطلب میذارم شما هم می تونید مطالب و تصاویر دلخواه خودتون رو واسه ما بفرستید تا ارائه کنیم.

 

برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید......


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩

هر ایده ای که ما داشته باشیم می تواند شکل ملموس بگیرد.(مارک فیشر) 

 

تنها به نشستن و فکر کردن اکتفا نکنید،اقدام کنید.(انتونی رابینز) 

 

از اموزگاران بسیاری فرا بگیرید زیرا هیچ کسی نیست که همه پرسشها را بداند.(لوئیز ال.هی) 

 

با وفا ترک بی وفا نکند.(اخوان ثالث) 

 

ذهن خود را با روش ها و اصولی که افراد موفق به کار گرفته اند بارور کنید.(مارک فیشر) 

 

سن و سال فقط از ضرب اهنگ کسانی می کاهد که هر گز جرات نکرده اند که با قدم های شخص خودشان راه بروند.(پائولو کوئیلو) 

 

انچه در زندگی به طور قطع لازم است عشق و محبت است.بقیه چیزها فقط مفیدند.(انتونی رابینز) 

 

افکار ما و روش فکر کردنمان تاثیر بی چون و چرایی بر قوای جسمی مان دارند.(نورمن وینسنت پیل) 

 

مردم به خاطر توقع خود بدبختی می کشند.(کن کیز) 

 

مسائل و موانع را در ذهن تان بزرگ نکنید.(نورمن وینسنت پیل)  

 

احترام همان عشق است و تنپوشی ساده.(فرانکی بایرون) 

 

اگر به انچه انجام می دهی عشق بورزی،احتمال شکست صفر می شود.(مارک فیشر) 

 

شما تبدیل به همان چیزی می شوید که بیشتر درباره ان فکر می کنید.(برایان تریسی) 

 

دنیا را به اخرت بفروش تا از هر دو سود ببری.(لقمان حکیم) 

 

ما نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم ولی قادر به تغییر خود هستیم.(لوییز ال هی)

نویسنده: مصیب کاظم زاده - شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٩


همه شما عکسهای X-Ray که با اشعه ایکس گرفته میشه برای کارهای پزشکی رو دیدید و خب شکل جالبی از اعضای بدن نشون میده ولی از هرکس بپرسید میگه غیر از دستگاه هایی که اشعه ایکس ساطع  میکنن ، دستگاه دیگه ای نیست که بتونه عکس X-Ray بگیره اما شما میتونید این قابلیت رو به گوشیتون اضافه کنید و برای مدتی هرکسی رو سرکار بذارید!
این نرم افزار روی تمامی گوشی هایی که جاوا رو ساپورت میکنه کار میکنه و میتونید نصب کنید.
اینجا کلیک کنید و این نرم افزار رو دانلود کنید!

نویسنده: - جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩

IVP چیست؟

IVP یا Intravenouspyelography یک آزمون رادیولوژی از کلیه ها مجاری ادراری و مثانه است که از مواد کنتراست یونی تزریق شونده داخل ورید استفاده می شود.

رادیولوژی یک آزمون پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان بیمار کمک می کند. این تصویربرداری رادیولوژی شامل پرتودهی به قسمتی از بدن با استفاده از دز کمی از پرتوهای یونیزان است که تصاویری از داخل بدن ایجاد می کند. پرتونگاری ها از قدیمی ترین و رایج ترین فرم های تصویربرداری پزشکی هستند.

زمانی که ماده کنتراست به داخل وریدی از دست بیمار تزریق می شود این ماده از طریق جریان خون به حرکت در آمده و در کلیه ها و سیستم ادراری تجمع می یابند و این مناطق را به رنگ سفید در می آورند. IVP به رادیولوژیست این اجازه را می دهد تا با مشاهده آناتومی و عملکرد کلیه ها، مجاری ادراری و مثانه به تشخیص برسد.

 

علل استفاده از IVP،آمادگی برای این آزمون،چگونگی انجام آن  و فواید و مضرات آن در ادامه مطلب ذکر می شود.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: - چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩

  دپارتمان رادیولوژی درAnn Arbor می گوید: «من فکر می کنم که PET/CT یک حقیقت در بسیاری از سناریوهای سرطان شناسی است. این روش برای سرطان ریه است و برای پهنه وسیعی از سرطانها درست و صحیح می باشدیول


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

اولین دستگاه سی تی اسکن و اولین تصویر سی تی 1970

بیمارستان سنت جورج، انگلستان

به کیفیت تصویر توجه کنید!

تصویری که با دستگاه های سی تی امروزی گرفته شده!

40 سال اختلاف زمانی دارند!

نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

دکتر شروین تقوی، پژوهشگر و متخصص فیزیک اتمی فعال در آژانس فضایی آمریکا (ناسا) موفق به ابداع نوع جدیدی از ساعت های اتمی با ویژگی های خاصی شده که در صورت موفقیت آزمایش ها و تست های نهایی در حال انجام بر روی آن می تواند برخی از اساسی ترین فرضیه های علم فیزیک را به طور جدی به چالش کشیده و تحولی را در عرصه فیزیک اتمی رقم بزند.
به گزارش ایسنا، این دانشمند جوان ایرانی در ساعت اتمی خود برای نخستین بار از دو ایزوتوپ اتم جیوه استفاده می کند که اگر بتوان ثابت کرد که باندهای اندرونی (hyperfine structure) آنها با زمان تغییر می کنند برای نخستین بار در تاریخ فیزیک، وزن ذرات بنیادی تشکیل دهنده هسته اتم به صورت مستقیم محاسبه می شود.

به ادامه مطلب بروید.......                     


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

برطبق بررسی های انجام شده در بیمارستانهای یونان به تازگی مدل جدیدی ابداع شده است که به رادیولوژیستهای مداخله ای- که متخصص در سوزنهای ریز تنفسی، سوزنهای زیر بیوپسی و نابودی رادیوفرکانسی هستند- این اجازه را می دهد تا دز پرتوی پوستی بیماران را در طی روشهای مداخله ای از طریق CT بهتر پیش بینی کنند.

این بررسی اخیرا توسط چندین نویسنده جمع آوری و در ژورنال آمریکایی رنتگنولوژی آمده است.

این نویسندگان می گویند: مشخص است که دزهای پوستی در روشهای مداخله ای در طی سی تی اسکن می تواند بسیار بالا باشد. حتی برای دزهای پوستی حدود یک گری، پیش بینی تکرار یک روش، تعیین پیک دز پوستی برای کاهش صدمات پرتوی پوستی را حیاتی و بحرانی می سازد.

این مدل نظری دز پوستی حاصله از هر اسلایس سی تی اسکن را با استفاده از داده هایی که قبلا در تصاویر سی تی اسکن ذخیره شده بودند تحت بررسی قرار داد. دزهای پوستی محاسبه شده با این مدل با مواردی که با استفاده از پوزیشن فیلم ها در زیر بیمارانی که سی تی اسکن را به روش مداخله ای انجام می دهند، مورد مقایسه قرار داد. نتایج بیان می دارند که پیک دزهای پوستی با استفاده از این مدل نظری جدید به دقت پیش بینی خواهند شد و پایه ای را برای تخمین دز پوستی در زمان به هنگام ایجاد می کند.

بر طبق نظر این نویسندگان برای رادیولوژیستهای متخصص سی تی اسکن مداخله ای بسیار مهم است تا قادر به کنترل دز پوستی پرتوی برای بیمارانشان باشند و تکنیک هایشان را بهینه سازی کنند تا از صدمات پوستی جلوگیری کرده و احتمال کارسینوژنز پرتوی را کاهش دهند. اولین قدم برای این هدف درک خطر می باشد تا آنرا کیفیت سنجی کرده و فاکتورهایی که آنرا تحت تاثیر قرار می دهند را برای کاهش این خطر شناسایی کنند.

احتمالا این مدل نظری می تواند منجر به رشد و پیشرفت نرم افزارهای تخصصی تخمین پوستی به هنگام باشد که پیشرفتی مهم از لحاظ حفاظت پرتوی محسوب می شود.

نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

قوانین مورفی توسط شخصی بنام کاپیتان ادوارد مورفی مهندس نیروی هوایی، در سال 1949 پا به
عرصه حضور گذاشت. وی هنگامی که روی پروژه ای در نیروی هوایی مشغول بررسی روند کار
بود متوجه شد که تراسفورماتور به صورت نادرستی سیم پیچی شده در مورد تکنسین مربوطه چنین
گفت:"اگر این تکنسین راهی باشه تا بتونه کارشو درست انجام نده، اون راهو پیدا میکنه."
قوانین مورفی اکنون افزون بر هزاران قانون می باشد که توسط افراد گوناگون در سراسر جهان گرد
آمده و مجموعه ای از قوانین حاکم بر زندگی هستند که اکثر آنها از بدبینی
نشات گرفته و جنبه شوخی دارند اما بسیاری از آنها نیز عینیت و واقعیت دارند. اکنون به برخی از این
قوانین توجه کنید:
-1 اگر قرار باشه کاری خراب بشه و درست پیش نره، حتما خراب می شه آن هم در نامناسبترین
زمان!
-2 اگر احتمال داشته باشه چندین کار خراب بشه، آن کاری که بیشترین ضرر را خواهد زد درست
پیش نخواهد رفت!
-3 همه چیز در حال بدتر شدن است!
-4 لبخند بزنید فردا همه چیز بدتر و وخیمتر خواهد شد.
-5 احتمال آنکه یک شیء آسیب ببیند نسبت مستقیم دارد با ارزش آن!
-6 هر کاری دو برابر آنچه فکرش را می کنی وقت می برد. مگر اینکه آن کار ساده به نظر برسد که در
آن صورت سه برابر وقت می گیرد.
-7 در صورتی که شانس انجام درست یک کار پنجاه پنجاه باشد احتمال غلط انجام دادن آن نود
درصد است.
-8 هر راه حلی مشکل جدیدی پدید می آورد!
-9 همه خوب ها تصاحب شده اند ، اگر تصاحب نشده باشند حتما دلیلی دارد
-10 هرگاه جسم با ارزشی از دست شما به زمین می افتد به غیر قابل دسترس ترین مکان میرود (حلقه
برلیان یا داخل سطل زباله می افتد و یا در چاه فاضلاب)!
-11 شما هر موقع دنبال چیزی می گردید همیشه در آخرین مکانی که آن را جستجو میکنید می
یابیدش!
-12 هیچ اهمیتی ندارد که شما به چه اندازه دنبال جنسی بگردید به محض آنکه آن را خریدید آن را.....

اما سرنوشت خود آقای مورفی:

یه شب توی یه بزرگراه سوخت ماشین اقای مورفی تموم میشه.اون شب تو بزرگراه ترافیک بوده و ماشین ها با سرعت مورچه می رفتن.آقای مورفی هم می زنه بقل که بقیه راه رو با تاکسی بره .همینجوری ریلکس کنار بزرگراه واستاده بودکه یهو ماشین یه توریست انگلیسی که داشته خلاف جهت می اومده تپی می زنه بهش و می میره. اتفاقا اون روز هم لباسش سفید بوده حالا فکر کن؟؟؟..... با یه لباس سفید کنار یه بزرگراه شلوغ واستاده باشی بعد یه گاگولی در جهت مخالف بیاد بهت بزنه و بمیری.احتمالا موقع جون دادن این جمله معروفش رو لبش بوده و داشته جون می داده:

((اگه یه راه برای خراب کردن چیزی وجود داشته باشه اون همون یه راه رو پیدا می کنه))

نویسنده: مصیب کاظم زاده - سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩

 

سال نام فیزیکدان ملیت عنوان پژوهش
1901 ویلهلم کنراد رونتگن آلمان کشف پرتوهای رونتگن پرتوهای ایکس)

1902
هندریک آنتون لورنتس
پیتر زیمان
هلند
تاثیر مغناطیس بر تابش


1903
آنتوان هانری بکرل ( 1908ـ1859)
پیر کوری (1906ـ1859)
ماری اسکلو دوسکا کوری(1934ـ1867)
فرانسه

کشف پرتوزایی خودبه خودی
مطالعه پدیدههای تابشی در کشف بکرل
1904 لرد ریلی (جان ویلیام استرات) (1919ـ1842) بریتانیای کبیر بررسی چگالی گازها و کشف آرگون
1905 فیلیپ ادوارد آنتون فون لنارد (1947ـ1862) آلمان کار با پرتوهای کاتودی
1906 جوزف جان تامسون (1940ـ1856) بریتانیای کبیر رسانش الکتریکی گازها
1907 آلبرت آبراهام مایکلسون (1931ـ1852) ایالات متحده امریکا ساخت سنجش افزارهای دقیق اپتیکی و کاربردهای طیف نمایی و سنجه شناختی
1908 گابریل لیپمن (1921ـ1845) فرانسه روش بازآفرینی رنگ در عکاسی ، بر اساس پدیده تداخل

1909
گوگلیلمو مارکونی (1937ـ1845)
کارل فردیناند براون (1918ـ1850)
ایتالیا
آلمان
توسعه ارتباط تلگرافی بی سیم
1910 یوهانس دیدریک وان دروالس (1923ـ1837) هلند درباره معادلات حالت گازها و مایعات
1911 ویلهلم وین (1928ـ1864) آلمان کشف قوانین حاکم بر تابش گرمایی
1912 نیلس گوستاف دالن (1937ـ1869) سوئد اختراع تنظیم کننده خودکار به همراه با مخزن گاز برای مصارف دریا نوردی
1913 هایکه کامرلینگ اونس (1926ـ1853) هلند خواص ماده در دماهای کم که منجر به تولید هلیوم مایع
1914 ماکس فون لاوه (1960ـ1879) آلمان کشف پراش پرتوهای رونتگن در بلورها

1915
ویلیام هنری براگ (1942ـ1862)
ویلیام لارنس براگ (1971ـ1890)
بریتانیای کبیر
تحلیل ساختار بلوری با استفاده از اشعه ایکس
1917 چارلز گلوور بارکلا (1944ـ1877) بریتانیای کبیر کشف تابش مشخصه رونتگن
1918 ماکس کارلارنست لودیگپلانک (1947ـ1858) آلمان کشف کوانتوم انرژی
1919 یوهان اشتارک (1957ـ1874) آلمان کشف اثر دوپلر در پرتوهای کانالی و تجزیه خطوط طیف میدان الکتریکی
1920 شارل ادوارد گیوم (1938ـ1861) سوئیس کشف ناهنجاریهای آلیاژ نیکل ـ فولاد
1921 آلبرت آلبرت انیشتین (1955ـ1879) آلمان برای خدماتش به فیزیک نظری ، به ویژه برای کشف قانون اثر فوتو الکتریک
1922 نیلز هنریک داویدبور (1962ـ1885) دانمارک ساختار اتمها و گسیل تابشی از آنها
1923 رابرت اندروز میلیکان (1953ـ1868) ایالات متحد ه امریکا بار الکتریکی بنیادی و اثر فوتو الکتریک
1924 کارل مان گیورک سیگبان (1978ـ1886) سوئد طیف نمایی اشعه ایکس

1925
جیمز فرانک (1964ـ1882)
گوستاف هرتز (1975ـ1887)
آلمان
کشف قوانین حاکم بر برخورد الکترون با اتم
1926 ژان باپیتست پرن (1942ـ1870) فرانسه ساختار ناپیوسته ماده ، به ویژه کشف تعادل ته نشستی
1927 آرتور هالی کامپتون (1962ـ1892) ایالات متحده امریکا کشف اثر کامپتون
1928 اوین ولانز ریچاردسون (1959ـ1879) بریتانیای کبیر پدیده گرمایونی و قانون ریچاردسون
1929 لویی ویکتور پییر ریمون دوبروی (1987ـ1892) فرانسه کشف سرشت موجی الکترون
1930 چانداسکارا ونکاتا رامان (1970ـ1888) هند پراکندگی نور و طیف نمایی رامان
1932 ورنر کارل هایزنبرگ (1976ـ1901) آلمان ابداع مکانیک کوانتومی

1933
اروین شرودینگر (1961ـ1887)
پاول آدرین موریس دیراک (1984ـ1902)
اتریش
بریتانیایی کبیر
کشف صورتهای جدید و مفید نظریه اتمی
1935 جیمز چادویک (1974ـ1891) بریتانیای کبیر برای کشف نوترون

1936
ویکتور فرانتس هس (1964ـ1883)
کارل دیوید اندرسون (1991ـ1905)
اتریش
ایالات متحده امریکا
کشف تابش کیهانی
کشف پراش الکترونها در بلور

1937
کلینتون جوزف دیویسون (1958ـ1881)
جرج پجت تامسون (1975ـ1892)
ایالات متحده امریکا
بریتانیای کبیر
کشف پراش الکترونها در بلور
کشف پراش الکترونها در بلور
1938 انریکو فرمی (1954ـ1901) ایتالیا برای نشان دادن تولید عناصر جدید پرتوزا بر اثر تابش نوترون و برای کشف واکنش های هسته ای ناشی از نوترونها کند
1939 ارنست اورلاندو لارنس (1958ـ1901) ایالات متحده امریکا اختراع و ساخت سیکلوترون
1943 اتو اشترن (1969ـ1888) ایالات متحده امریکا سهم در تکامل روش پرتوی مولکولی و کشف گشتاور مغناطیسی پروتون
1944 ایزیدور آیزاک رابی (1988ـ1898) ایالات متحده امریکا ابداع روش تشدید در ثبت خواص مغناطیسی هسته اتمها
1945 ولفگانگ پاولی (1958ـ1900) اتریش کشف اصل طرد پاولی
1946 پرسی ویلیامز بریجمن (1961ـ1882) ایالات متحده امریکا اختراع دستگاه تولید فشار بسیار زیاد و کشف در زمینه فیزیک فشارهای زیاد
1947 ادوارد ویکتور اپلتون (1965ـ1892) بریتانیای کبیر فیزیک طبقات بالای جو ،به ویژه برای کشف لایه اپلتون
1948 پاتریک مینارد استوارت بلاکت (1974ـ1897) بریتانیای کبیر تکامل روش اتاقک ابر ویلسون و کشف در زمینه فیزیک هسته ای و تابش کیهانی
1949 هیدکی یوکاوا (1981ـ1907) ژاپن پیش بینی وجود مزون بر اساس کار نظری در زمینه نیروی هسته ای
1950 سسیل فرانک پاویل (1969ـ1903) بریتانیای کبیر ابداع روش عکاسی در مطالعه فرایندهای هسته ای ، و استفاده از آن در کشف های مرتبط با مزونها
1951 جان داگلاس کاکرافت (1897-1967)
ارنست تامس سینتون والتون
بریتانیای کبیر
ایرلند
تبدیل هسته های اتمی با شتابدهی مصنوعی ذرات اتمی

1952
فلیکس بلوخ (1983ـ1905)
ادوارد میلز پورسل ( -1912)
ایالات متحده امریکا
ابداع روش جدید اندازه گیری دقیق مغناطیس هسته ای و کشف مرتبط با آن
1953 فریتس فردریک تسرنیکه (1966ـ1888) هلند نمایش روش تمایز فاز ، به ویژه برای اختراع میکروسکوپ تمایز فاز
1954 ماکس بورن (1970ـ1882)
والتر بوته (1957ـ1891)
بریتانیای کبیر
آلمان
پژوهش بنیادی در مکانیک کوانتومی به ویژه برای تعبیر آماری تابع موج
روش همفرودی و کشفهای مرتبط باآن

1955
ویلیس یوجین لمب ( ـ1913)
پولی کارپ کوش (1993ـ1911)
ایالات متحده امریکا
ساختار ریز طیف هیدروژن
اندازه گیری دقیق گشتاور مغناطیسی الکترون


1956
ویلیام شاکلی (1989ـ1910)
جان باردین (1991ـ1908)
والتر هاوزر براتین (1987ـ1902)
ایالات متحده امریکا

پژوهش در زمینه نیم رسانا و کشف اثر ترانزیستور

1957
چن نینگ یانگ ( ـ1922)
تسونگ ـ دایولی ( ـ1926)
چین
بررسی قانون پاریته و کشف مهمی در ذرات بنیادی
1958 پاول چرنکوف ( ـ1904)
نویسنده: - جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۸٩

 

؟ What is spect
  My Thanks to

                Professor dehlaghi

    for his kind cooperation and guidance

 lاسپکت یک روش پزشکی هسته ای برای ایجاد تصاویر سه بعدی مربوط به توزیع  یک رادیو داروی تجویز شده می باشد دوربین های اسپکت تنها به شناسایی رادیو نوکلیید هایی که اقدام به گسیل ابشاری فوتون های منفرد می کنند می پردازد
 

Prepared by:

soraya.yazdani

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: - دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩

 سمینار سراسری حفاظت در برابر اشعه با هدف اصلی بهینه‌سازی در استفاده از پرتوگیری پزشکی، اطمینان از کیفیت و استانداردهای حفاظت و محاسبه مقدار دارو برای بیماران با حضور جمعی از  استادان و افراد عالی رتبه این رشته در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی برگزار شد.


در این نشست موضوعاتی مانند قانون و مقررات، حفاظت از اشعه در تشخیص رادیولوژی، تاثیرات یونیزه کردن اشعه و همچنین سیستم‌های بین‌المللی برای حفاظت از اشعه بررسی شد.

برگزاری این سمینار، یکی از مهم‌ترین اهداف دفتر امور حفاظت در برابر اشعه کشور که از زیرمجموعه‌های سازمان انرژی اتمی است، اتخاذ تصمیماتی مناسب برای کاهش پرتوگیری بیماران در آزمون‌های مختلف رادیولوژی بوده که بدون تردید دستیابی به آن مستلزم وضع قوانین و استانداردهایی برای حفاظت و ایمنی در مقابل پرتو خواهد بود


ادامه مطلب ...
نویسنده: - یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٩

لبخنددلقک 
سنجش های دیگران و قضاوتهای آنان مهم نیست!
تنها داوری و قضاوت خدا مهم است.
خداوندی که همه چیز را می بیند و می شنود
و همه به سوی او بازخواهیم گشت
.گاوچرانبغل

 

وقتی تو زندگی به یک در بزرگ رسیدی نترس و نا امید نشو... چون اگه قرار بود در باز نشه جاش دیوار میذاشتن...
وقتی زندگی برایت خیلی سخت شد یادت باشه که دریای آروم ناخدای قهرمان نمیسازه.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مصیب کاظم زاده - پنجشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٩

 پرتودرمانی هوشمند  پس از 10 سال تحقیق و با آزمایش موفقیت آمیز روی ۱۴ بیمار محقق شد

 
 
 
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موفق شده اند پس از ۱۰ سال تحقیق با ارائه روش نوین پرتودرمانی هوشمند تحت عنوان فتوالکترون تراپی، شیوه ای جدید، کم عارضه و بالغ بر ۱۵ برابر موثرتر از روش های موجود را برای درمان سرطان ارائه کنند.
 
           منبع:خراسان - مورخ شنبه 1388/12/08

ادامه مطلب ...
مصیب کاظم زاده
کاردان پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کارشناس رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
لینک ها:
قسمت جانبی وب سایت :


لطفا با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر کردن وب سایت یاری فرمائیداللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً